Gündem Haberleri

  Türk öğrenciler çevre için yarışıyor

  Hürriyet Haber
  07.04.2004 - 00:20 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Volvo Adventure proje yarışmasının Türkiye birincisi belli oldu. 4-5 Mayıs tarihlerinde İsveç'te, 15 ülkeden 15 projenin katıldığı Volvo Adventure proje yarışmasında Türkiye'yi İstanbul Özel Amerikan Robert Lisesi ‘‘Atıkları istemiyoruz’’ adlı projesi ile temsil edecek.

  Gençler arasında çevrecilik bilincini artırmak ve gençleri pratik projeler gerçekleştirerek yaşadıkları doğa ve çevrede değişiklik yapmaları için düşündürmeyi amaçlayan Volvo Adventure proje yarışması, 10-16 yaş grubundaki gençler için 2001 yılından beri internet üzerinden düzenleniyor.

  Volvo Car Türkiye'nin bu yıl ilk defa 7 okulun 8 projesini değerlendirerek katıldığı yarışmada, birinciliğe layık görülen İstanbul Özel Amerikan Robert Lisesi'nden, Necla Sönmezay'ın grup liderliğinde Burçak Kılıçoğlu, Şehnaz Çağlı, İrem Erin, Kübra Komek ve Burcu Gürçay ‘‘Atıkları İstemiyoruz’’ projesiyle, Türkiye'yi İsveç'te temsil edecek.

  Başlarında yetişkin bir liderin bulunduğu ve en fazla 5 öğrencinin oluşturduğu okul ve gençlik grupları; enerji, ulaşım, su, biyolojik çeşitlilik ve çevre temalı yerel bir konuyu çevre projesi olarak ele alıyorlar. Bu yıl 64 ülkeden toplam 152 projenin katıldığı Volvo Adventure'ın son elemelerinde 15 ülke 15 proje ile finale kalmaya hak kazandı.

  Türkiye'nin ilk kez katıldığı Volvo Adventure'nun sonuçları 24 Mayıs tarihinde açıklanacak. Geçen yıl Hindistan'ın birinci olduğu uluslararası yarışmada, bu yıl Türkiye, Avusturya, Kanada, Hindistan, Rusya, Guetemala, Romanya, İspanya, İsveç, Tanzanya, İngiltere, ABD, Yeni Zelanda, Hırvatistan ve Mauritius Adaları öğrencileri katılıyor. Yarışmada ülkelerini temsil eden öğrencilerin hepsi sonucun açıklanacağı Gothenburg'da 3 gün kalacaklar. Birincilik ödülü alan okul/proje 10 bin USD ödülün yanı sıra ABD'de düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Programı çerçevesindeki ‘‘Çocuklar İçin Uluslararası Çevre Konferansı’’na da katılmaya hak kazanacaklar. Yarışmanın ikincisi 6 bin USD, üçüncüsü ise 4 bin USD ödül alacak. Ödüllerin okul yararına kullanılmasını amaçlayan Volvo Adventure ile ilgili bilgi ve okulların projelerini www.volvoadventure.org adresinden izleyebilirsiniz.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı