Gündem Haberleri

  Türk öğrenci "Su ödülünü" kazandı

  A.A.
  19.08.2009 - 02:01 | Son Güncelleme:

  İsveç'ın başkenti Stockholm'de düzenlenen “Uluslararası Su Haftası Forumu”nda “Gençler Su ödülü” yarışmasını Türkiye'den 18 yaşındaki öğrenci Ceren Burçak Dağ, yağmur suyundan elektrik üreten projesiyle kazandı.

  Su kaynakları ve temiz içme suyu konularındaki sorunların tartışıldığı “Uluslararası Su Haftası Forumu”nda bu akşam 29 ülkeden gençlerin projelerinin katıldığı yarışmalarda ödül kazananlar açıklandı. Bu yıl 8 bin 600 projenin katıldığı “Gençler Su Ödülü” yarışmalarında Türkiye'den katılan Ceren Burçak Dağ'ın yağmur suyundan elektrik enerjisi elde eden projesi finale, daha sonra da ilk üçe kaldı.

  Stockholm Aelvsjö'deki fuar merkezinde bu gece düzenlenen törende ise Ceren Burçak Dağ'ın projesi birinciliğe değer bulundu. Dağ, 5 bin dolar değerindeki para ödülü ile su damlası şeklindeki kristal plaketi almaya hak kazandı.
  Stockholm'deki “Gençler Su Ödülü” yarışmasına aralarında Türkiye, Arjantin, Avustralya, Kanada, Çin, Finlandiya, Fransa, Almanya, İsrail, İtalya ve Japonya'nın da bulunduğu 29 ülkeden gençler projeleri ile katıldı.

  YAĞMURDAN NASIL ENERJİ ÜRETİLİR

  Ceren Burçak Dağ yağmurdan nasıl enerji üretebileceğini araştırdı. Piezoelektrik Etki yoluyla (piezoelektrik maddeler uygulanan mekanik bir kuvvete karşı elektriksel potansiyel üretebiliyorlar) elektrik enerjisi üretebilmek için öncelikle yağmur damlalarının çapı, limit hızı ve limit hızına ulaşma yüksekliğini bulmasını sağlayan teorik bir çalışma gerçekleştirdi. Ceren’in simulasyonu ve veri analizi yağmur enerjisi teknolojisindeki gelişmelerin güneş, rüzgar ve yağmur birleşik enerji panellerini oluşturmaya nasıl uygulanabileceğini gösteriyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı