Gündem Haberleri

  'Türk milleti' yerine 'Türkiye milleti'

  Aysel Alp Meclis'ten bildiriyor...
  01.10.2011 - 18:16 | Son Güncelleme:

  TBMM Genel Kurulu, 24. Dönem 2. Yasama Yılı törenlerle başlıyor. Meclis açılışı öncesi milletvekillerinin masalarına çiçek buketleri bırakıldı. Ardından Meclis Başkanı Cemil Çiçek açılış konuşmasını yaptı. Bu konuşmanın ardından alkışlarla kürsüye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'ye, dünyaya, Meclis'e önemli mesajlar verdi. Gül'ün konuşmasının ardından Meclis'i boykot eden BDP'li vekiller aldıkları karar gereği Bengi Yıldız hariç yemin ettiler.

  LEYLA ZANA BÖYLE YEMİN ETTİ / WEB TV

  ZANA 20 YIL SONRA YEMİN ETTİ

  Meclis'te Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuşmasından ardından BDP'li milletvekilleri yemin etti. Yemin eden milletvekilleri arasında ise en çok ilgi çeken isim Leyla Zana oldu.  Çünkü Zana 1991'de aynı kürsüde milletvekili andına Kürtçe eklemeler yapınca kriz çıkmıştı. Yine Zana'nında aralarında bulunduğu 4 DEP milletvekili 1994 yılında dokunulmazlıkları kaldırılarak tutuklanmışlardı.   

  İşte Anayasaya göre, milletvekillerinin Meclis kürsüsünden içtiği andın tam metni:

  "Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine andiçerim."

  KÜRSÜDE YEMİN KRİZİ

  6 Kasım 1991... TBMM'deki olaylı yemin krizinde sıra Diyarbakır'a geldiğinde kürsüye çıkan Diyarbakır milletvekili Leyla Zana, yemin ettikten sonra "Bu yemini Türk ve Kürt halklarının kardeşliği için yapıyorum" anlamına gelen Kürtçe sözler sarf edince Meclis karışmıştı.

  YAKA PAÇA TUTUKLANDILAR

  1994... DEP milletekili iken terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesiyle önce milletvekilliği düşürülen Leyla Zana, Hatip Dicle, Selim Sadak, Orhan Doğan, göz altına alınarak 11 yılını cezaevinde geçirmişti.

  Bütün bu gelişmelerinden üzerinde 20 yıl geçtikten sonra Leyla Zana bu kez Diyarbakır'dan Bağımsız milletkili olarak yemin etmek üzere TBMM kürsüsüne çıktı. Zana yeminini okudukan sonra sorunsuz bir şekilde yerine döndü.

  MECLİS AÇILIŞINDA CUMHURBAŞKANI'NDAN ÖNEMLİ MESAJLAR

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı