Gündem Haberleri

  Türk listesi sır gibi saklanıyor

  Hürriyet Haber
  11.04.2004 - 01:14 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler’e verilmek üzere hazırlanan liste, son şeklini önceki gün aldı. İçinde birçok ünlü kişinin de yer aldığı Türkiye kökenli 45 bin kişilik vatandaş listesi ‘kimseye sızdırılmaması’ kaydıyla BM'ye veriliyor.

  BM’ye verilecek 45 bin kişilik ‘Türkiye kökenli vatandaş’ listesi, önceki gün son halini aldı. KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, birçok ünlü kişinin yer aldığı listeyi yardımcısı Serdar Denktaş’ın da istediğini, ancak vermediğini söyledi. Talat, ‘Listeyi ben dahil sadece 4 kişi biliyor’ dedi.

  ANNAN Planı çerçevesinde Birleşmeş Milletler’e verilecek olan, Türkiye kökenli KKTC vatandaşlarına ait 45 bin kişilik liste hazırlandı. Listeye son şeklinin bu gece verilmesi ve yarın da Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’ne iletilmesi bekleniyor. Daha önce kamuoyuna da açıklanacağı belirtilen listenin son anda gizli tutulmasına karar verildi. Bir iddiaya göre listenin gizli tutulmasını Ankara istedi.

  GİZLİ TUTULACAK

  Bir KKTC yetkilisi ise listenin Rumlar tarafından istismar edilmesi ihtimaline karşı açıklanmadığını söyledi.

  Hürriyet’in bu konudaki sorularını cevaplandıran KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, şunları söyledi: ‘Liste gizli tutulacak. Şu an listeyi ben dahil 4 kişi biliyor. Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş istedi ona bile vermedim. Cumhurbaşkanı ise istemediği için ona iletmedik.’

  Talat,
  listenin BM Genel Sekreterliği’ne de ‘Kesinlikle gizli tutulması kaydıyla verileceğini’ söyledi. Vatandaş listesi açıklandığı takdirde Türkiye’den hangi ünlü kişilerin KKTC vatandaşlığı aldığı da ortaya çıkacak.

  İKAMET ETMEYEN DÜŞÜLECEK

  Talat, ‘Listede hangi ünlüler var?’ sorusuna şu cevabı verdi: ‘Hiçbir isim veremem. Ama bu o kadar önemli değil. Çünkü burada ikamet etmeyenler zaten bu listeden düşecek.’
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı