GeriGündem Türk kuş gribi evrim geçirdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk kuş gribi evrim geçirdi

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Cenevre’deki merkezinde Türkiye’deki kuş gribiyle ilgili gelişmeleri izleyen yetkili Michael Perdue, Türkiye’de ortaya çıkan H5N1 virüsünün evrim geçirdiğini ve insana daha kolay bulaşır hale geldiğini söyledi. Perdue, Washington Post gazetesine yaptığı açıklamada virüsün bir proteindeki değişim nedeniyle artık insanlar için daha tehlikeli olduğunu söyledi.

DEĞİŞİM VAR

Atlanta’da bulunan "Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri" grip bölümü şefi Nancy Cox da Washington Post’a yaptığı açıklamada, "Türkiye’de H5N1 virüsü nedeniyle hayatını kaybeden çocuklardan birinden alınan örneklerden birinde değişim görüldüğünü" kaydetti.

Michael Perdue’yu doğrulayan Cox ellerindeki örnekte, "Virüsün solunum yolları hücrelerine bulaşabilmesini sağlayan ’hemaglutinin proteininde’ genellikle kuş gribinde görülmeyen bir değişiklik gözlendiğini" söyledi.

Washington Post Gazetesi de 2003 yılında başlayan salgından bu yana kuş gribi virüsünde daha önce Çin ve Vietnam’da değişiklikler görüldüğünü belirtti.

SALGIN KORKUSU

Türkiye’de görülen kuş gribi virüsünde bazı değişiklikler gözlenmesine karşın hala en kötü ihtimal gerçekleşmedi. Kuş gribi ile ilgili uzmanlar en çok, virüsün insandan insana bulaşabilecek şekilde evrim geçirmesinden korkuyor.

Bu ihtimalin gerçekleşmesi halinde başlayacak salgınla, dünya genelinde 100 milyondan fazla insanın ölebileceği ifade ediliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle