Gündem Haberleri

  Türk Kızılayı: Kan stoklarımız yeterlidir

  DHA/ANKARA
  13.03.2016 - 20:04 | Son Güncelleme:

  Türk Kızılayı, Ankara'da meydana gelen patlama sonrası yaptığı açıklamada, kan stoklarının yeterli olduğunu belirtti.

  TÜRK Kızılayı, Başkent Ankara'da teröristlerin ilk belirlemelere göre bombalı araçla gerçekleştirdiği ve 27 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırının ardından açıklama yaptı.Kızılay'ın açıklamasında, Ankara bölge stoklarında toplam 4 bin 951 ünite kan bulunduğu belirtilerek ihtiyaç duyulan kan ürünlerinin sevkiyatının sürdüğü ifade edildi. 

  Ankara valiliği patlamadaki can kaybı sayısını açıkladıAnkara valiliği patlamadaki can kaybı sayısını açıkladı

  Kızılay tarafından yapılan yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı ile iletişim halinde hastanelerin anlık kan taleplerinin yakından takip edildiği belirtilerek kan bağışı için vatandaşların hastanelere yönlendirmemesi konusunda uyarı yapıldı. Türk Kızılayı'nın açıklaması şöyle: 

  Ankaradaki patlama haberlerine yayın yasağıAnkara'daki patlama haberlerine yayın yasağı


  "Ankara Kızılay Meydanı'nda yaşanan bombalı saldırıda yaralıların olduğu bilgisi üzerine alarm duruma geçen Türk Kızılayı, yaralıların sevk edildiği hastanelerin kan ihtiyacını karşılamaya devam ediyor. Hastanelere patlamadan hemen sonra 532 ünite kan gönderen Türk Kızılayı, Ankara bölge stoklarında ise toplam 4 bin 951 ünite kan bulunduruyor. Yaralıların tedavi edildiği hastanelerden gelen kan talebini halihazırdaki stoklarından karşılayan Türk Kızılayı, ülke genelindeki 52 bin 564 ünite kanı hazır tutuyor. Sağlık Bakanlığı ile iletişim halinde hastanelerin anlık kan taleplerini yakından takip eden Türk Kızılayı, ihtiyaç duyulan kan ürünlerinin sevkiyatını sürdürüyor. Hastalara hızlı müdahalede kan gruplarına bakılmaksızın kullanılan 0 negatif kanları da hastanelere sevk eden Kızılay, diğer bölgelerden de 0 negatif kan ünitelerini hastanelere yönlendirdi. Kan bağışı için vatandaşların hastanelere yönlendirmemesini, Acil Servislerin meşgul edilmemesini hatırlatır, Türk Kızılayı'nın kan ihtiyacını karşılamaya yönelik her türlü tedbiri aldığını kamuoyunun dikkatine sunarız"

  Türk Kızılayı: Kan stoklarımız yeterlidir

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı