GeriGündem Türk karikatürü duayenini kaybetti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  29
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk karikatürü duayenini kaybetti

Türk karikatürünün duayeni karikatürist-yazar Oğuz Aral, Bodrum'da bu akşam geçirdiği kalp krizi sonucu 68 yaşında hayata veda etti.

Oğuz Aral tatilini geçirdiği Bodrum'da 3 gün önce arkadaşı Teoman Ermete ile dışarda yemek yedikten sonra oteline döndüğünde fenalaştı. Aral, Özel Bodrum Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Hastanede iki gün süreyle tedavi gören Oğuz Aral, bugün saat 21.00 sıralarında kalp krizi geçirdi ve doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Karikatür sanatçısı Hürriyet Gazetesi'nin ‘Huysuz İhtiyar’ı Oğuz Aral'ın ölüm haberini alan çok sayıda arkadaşı Özel Bodrum Hastanesi'ne akın etti.

CENAZESİ İSTANBUL'A GETİRİLİYOR

Özel Bodrum Hastanesi yetkililerinden alıanan bilgiye göre, Oğuz Aral'ın yakınları hastaneye gelerek, cenazeyi İstanbul'a götürmek için işlemlere başladı. Cenazenin Bugün 16.45 uçağı ile İstanbul'a getirileceği öğrenildi.

AVANAK AVNİ ÖKSÜZ KALDI

Ünlü karikatürist Oğuz Aral, İstanbul Silivri'de 1936 yılında doğdu.

Aral, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nin üçüncü sınıfından ayrılarak, 1950'den sonra çeşitli dergi ve gazetelerde karikatür çizmeye başladı.

“Güncel, halkın anlayabileceği basite indirgenmiş” bir karikatür anlayışına önem veren Aral, kendi mizahi görüşü ve doğrultusunda birçok karikatürcü yetiştirip, kamuoyuna tanıttı.

GIRGIR mizah dergisinin kurucusu ve yönetmeni olan Aral, daha sonra AVNİ dergisini çıkardı. Aral, GIRGIR dergisinin tirajını 300 bin adedin üzerine çıkararak, Avrupa'nın üçüncü büyük güldürü dergisi durumuna getirdi.

“Avanak Avni” tiplemesinin yaratıcısı Oğuz Aral, “Hayk Hmmer, Köstebek Hüsnü, Utanmaz Adam ve Vites Mahmut” gibi tiplemeleriyle de tanınıyordu.

Karikatürleri halen Hürriyet gazetesinde yayınlanan Aral'ın, tiyatro, müzik ve sinema konularında da çalışmaları bulunuyor.

Anadolu'nun çeşitli yerlerinde pandomim gösterileri sergileyen Aral, Koca Yusuf (1966), Direkler Arası (1967), Bu Şehri İstanbul (1968), Ağustos Böceği ile Karınca (1971) adında çizgi filmleriyle de Türk çizgi film sektöründe önemli bir yere sahip.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle