Gündem Haberleri

  Türk kadınlarının sorunları Paris'te tartışıldı

  A.A.
  17.01.2006 - 13:56 | Son Güncelleme:

  Fransa'da Türk göçmenlerin sorunlarıyla ilgili faaliyetlerde bulunan ACORT isimli kuruluş tarafından meclis binasında düzenlenen konferansta, Türk kadınlarının sorunları tartışıldı.

  Fransız parlamenterler, konuyla ilgili akademik çalışma yapan Türk ve Fransız araştırmacılarla sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katıldığı konferansta, göç çerçevesinde evlilik biçimleri ve Türk kadınlarının yaşadıkları sorunlar ele alındı.

  ACORT Başkanı Sevinç Mert, “Türk ve diğer göçmen kadınların sanki her gün zorla evlendirildiği, her gün namus cinayetine kurban gittiği tablosu yaratıldığını” belirterek, “Herkesin yüzleşmek zorunda olduğu gerçek sosyal problemler hasır altına itilerek, sahte bir gündem yaratılıyor” dedi.

  VİCDAN TESTİNE TEPKİ

  Almanya'daki kadın hareketi öncülerinden Selmin Çalışkan ve Fransız Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi'nde görevli sosyolog Christine Delphy yaptıkları konuşmalarda, Almanya'da vatandaşlık başvurusuna yeni düzenlemeler getiren ve “vicdan testi” olarak tanımlanan sınava sert tepki gösterdiler.

  Sosyolog Riva Kastoryano ise yaptığı konuşmada, Avrupa'da her yıl 70 bin kişinin zorla evlendirildiğini söyledi.
  Bu arada, toplantıda sunulan başka bir tebliğde ise Fransa'da yaşayan Türk vatandaşları arasındaki suç oranlarında aile içi şiddet ve namus cinayetlerinin ağırlık taşıdığı bildirildi. Yine aynı tebliğe göre, Paris çevresindeki 40 cezaevinde bulunan Türk mahkumların yüzde 60'ı aile içi suç işledikleri için ceza almış.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı