Gündem Haberleri

  Türk-İş'ten 'erken emeklilik' zirvesi

  Hürriyet Haber
  11.12.2001 - 10:08 | Son Güncelleme:

  Türk-İş Başkanlar Kurulu, olağanüstü toplanarak, 50 yaş üzerindeki kamu çalışanlarının emekliliğe sevk edilmesine yönelik genelgenin iptali için eylem planını karara bağladı.

  Türk-İş Başkanlar Kurulu, Başbakan Ecevit tarafından yayınlanan tasarruf genelgesini değerlendirmek üzere, konfederasyon genel merkezinde toplandı. Türk-İş Başkanlar Kurulu`nun yaklaşık 3.5 saat süren toplantısında alınan kararlar, bir bildiriyle açıklandı.

  Bildiride, ``Hükümetin, IMF ve Dünyası Bankası`nın talepleri doğrultusunda uyguladığı politikaların ulusal bağımsızlık, egemenlik ve demokrasi ile temelden çeliştiği`` belirtildi.

  Hükümetin Türk-İş`in temel konulardaki taleplerini dikkate almadığı ifade edilen bildiride, şu görüşlere yer verildi:

  ``Hükümet, 3 Aralık 2001 tarihli genelgesi ile 22 Mayıs 2001 tarihinde Türk-İş ile imzaladığı protokolü çiğneyerek istek dışı emekliliği gündeme getirmekte, ikramiyeleri erteleyerek ve çeşitli ödemelerde kesinti öngörerek yasaları ve bağıtlanmış toplu iş sözleşmelerini ihlal etmeyi amaçlamaktadır. Bu tutumu, hukuk devleti anlayışına temelden karşıdır. Tüm işyerlerinde haklarımızı ortadan kaldırmaya yönelik yeni girişimler gündemdedir.

  3 Aralık Genelgesi geri çekilmeli, başta iş güvencesi olmak üzere taleplerimiz yerine getirilmelidir. Başkanlar Kurulu, çeşitli bölgeleri dolaşarak toplantılar yapacak,ülkemizin ve halkımızın sorunlarını dile getirecek, taleplerimizi tüm yurtta tekrar duyuracaktır.

  Türk-İş bölge toplantılarının ardından Ankara Kızılay meydanında diğer tüm çalışanlar, emekliler, işsizler, esnaf ve çiftçinin davet edildiği büyük bir miting düzenleyecektir.``
    

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı