Gündem Haberleri

  Türk : İşkenceciler affedilirse istifa ederim

  Hürriyet Haber
  07.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, bir TV kanalında yayınlanan Adalet Komisyonu Başkanı Emin Karaa ile yaptığı konuşmanın yanlış yansıtıldığını söyledi. "İşkencecilerin af kapsamına alınması" konusunda Karaa ile konuşmasının içeriği konusunda Türk, "TCK'nın işkence ve kötü muameleyi düzenleyen 243'üncü maddesinin, Şartlı Salıverme ve Cezaların Ertelenmesine ilişkin yasa tasarısı kapsamına alınması konusunda bir baskı olması durumunda istifa ederim demiştim" dedi.

  TCK'nın 243. maddesinin, Şartla Salıverme ve Cezaların Ertelenmesine ilişkin yasa tasarısınının kapsamı dışında bırakıldığını hatırlatan Türk, şunları kaydetti:

  ''Ancak bu konuda değişiklik yönünde, 243'üncü maddenin de tasarı kapsamına alınması yönünde bir ısrar olacağı yolunda bazı duyumları aktardı sayın başkan. Ben de, bu konuda herhangi bir baskı olursa istifa edeceğimi söyledim. İşkence suçlarının tasarı kapsamına alınmasının Türkiye için yüzkarası olacağını söyledim''

  Türk, ''Bu baskı Sayın Tantan'dan mı geliyor?'' şeklindeki soru ile ''Anayasa Mahkemesi iptal eder sözüyle neyi kastediyorsunuz?'' şeklindeki soruyu ise yanıtlamadı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı