Gündem Haberleri

  Türk işaret dili uzmanına Hollanda’dan profesörlük kürsüsü

  Hürriyet Planet
  25.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin en önde gelen dil ve düşünce bilim araştırmacılarından Dr. Aslı Özyürek, Hollanda’nın en önemli üniversitelerinden Radboud’da profesörlük kürsüsüne layık görüldü.

  Üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde Jest, Dil ve Biliş profesörlüğüne getirilen Özyürek, görevine 26 Mayıs’ta yapılacak bir akademik oturumla başlayacak.

   

  Özyürek’in kürsü açılışında “Ellerimizdeki Dil” başlıklı bir konferans verecek.

   

  Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olan Özyürek, 1997 yılında Chicago Üniversitesi’nden Psikoloji ve Dilbilim Doktorası aldıktan sonra, Hollanda’da Max Planck Psikolinguistik Enstitüsü’nde dil ve gestikulasyon konusunda psikolojik ve dilbilimsel araştırmalar yaptı.

   

  Özellikle Türkiyelilerin kullandığı el hareketlerini ve çocukların konuşmayı öğrenmelerinde el hareketlerinin rolünü inceleyen Özyürek, 2000 yılından sonra çalışmalarını Türk İşaret Dili (TİD) üzerinde yoğunlaştırdı.

   

  Özyürek’in projesinin temelini TİD’in dünya işaret dilleri arasındaki yerini anlamak ve günlük konuşmada kullandığımız hareketleriyle TİD arasındaki bağlantıyı bulmak oluşturuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı