Gündem Haberleri

  Türk işadamını kaçıranların tutukluluğuna devam

  BRÜKSEL (A.A)
  18.10.2005 - 07:54 | Son Güncelleme:

  Brüksel Mahkemesi, bir Türk işadamını kaçıran ve rehin tutan 4 kişinin tutukluluk halini bir ay uzatma kararı aldı.

  “Mediterra” isimli turizm şirketinin sahibi Eray Serimözü, 22 Eylül'de evinin önünde kaçırılmış ve 8 gün rehine tutulduktan sonra serbest bırakılmıştı.Polis, geçen hafta, olayla ilgili olarak toplam 4 kişinin tutuklandığını açıklamıştı. Bu kişiler arasında, Belçika'da kendisini ”gazeteci” olarak tanıtan ve Belçika İçişleri Bakanlığı'ndan basın kartı bulunduğu belirtilen, ancak hangi kuruma çalıştığı bilinmeyen Ahmet Yumrukaya ile Türk sarı basın kartı sahibi olduğu öne sürülen Mehmet Temel Kartal bulunuyor.

  Üzerlerinde silah ve mermi de bulunan sanıklar, adam kaçırmak, rehine tutmak, fidye talep etmek gibi ithamlarla yargılanacak.

  Belçika polisi, 1,5 milyon avro fidyeden söz edildiğini, ancak bu konuda bir kanıt bulunmadığını açıklarken, Avrupa Parlamentosu'nun Türk asıllı Alman sosyalist parlamenteri Vural Öger'in adının bu olaya karıştığını ima eden açıklamalarda bulunmuştu.

  Sanıklardan birinin avukatı olan Pierre Logros, 4 kişinin tutukluluk halinin bir ay uzatıldığını açıklarken, Eray Serimözü, olay çerçevesinde fidye ödenmediğini duyurdu. Olayla hiçbir ilgisi bulunmadığını belirten Vural Öger'in de Brüksel'e gelerek polis yetkilileri ile görüşeceği ve bilgi alışverişinde bulunacağı belirtiliyor.

  Öte yandan, Brüsel'deki Uluslararası Gazeteciler Cemiyeti'nde Türk basın mensuplarını temsil eden gazeteci Zeynel Lüle, basına yaptığı açıklamada, Ahmet Yumrukaya'nın “Türk gazeteci” olarak tanıtılmasından duyulan üzüntüyü dile getirdi ve söz konusu şahsa Belçika İçişleri Bakanlığı tarafından hangi belgelere dayanılarak basın kartı verildiğinin araştırılmasını istedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı