Gündem Haberleri

  'Türk-İran ilişkilerini kıskananlar çatlasın'

  Hürriyet Haber
  06.05.2011 - 11:03 | Son Güncelleme:

  Filistinli gruplar arasındaki barış, Usame Bin Ladin’in öldürülmesi, tüm bölgede birbiri ardına gelen hareketler, devrimler.Bugünlerde Türkiye’nin en sakin komşusu İran.

   

  Zeynep GÜRCANLI
  hurriyet.com.tr

  ABD’nin ambargo baskısına rağmen, Türk-İran ilişkileri gelişiyor. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, önümüzdeki hafta “en az gelişmiş ülkeler zirvesi” için Türkiye’ye geliyor.

  Bu, Ahmedinejad’ın son iki buçuk yıl içinde Türkiye’ye yaptığı beşinci ziyaret olacak. Bu, ikili ilişkiler açısından bir rekor.
  Böyle bir ortamda, İran Büyükelçisi Bahman Hosseinpour’un daveti üzerine, İran Büyükelçiliği’nde bir akşam yemeği davetine katılıyorum.
  Öncelikle şunu belirtmekte fayda var;

  Eskiden, bundan beş-altı sene önce Ankara’daki İran Büyükelçiliği’ne girerken başımızı örtmemiz istenirdi. “Burası İran toprağı sayılıyor, hicapsız girilmez” deniyordu. Bu artık değişti. İranlılar, kadınları başlarını örtmeden de ağırlıyorlar Büyükelçilikte.

  Ancak yine de dikkat ettiğimiz noktalar var; Mesela, erkek meslektaşlarımın aksine, tokalaşmak üzere elimi uzatmıyorum İranlı diplomatlara.

  ABD’YE RAĞMEN, İLİŞKİLER GELİŞİYOR

  İran Büyükelçisi, söze Türk-İran ilişkileri hakkında bilgi vererek başlıyor. ABD yönetiminin İran’a yönelik büyük baskısına rağmen, Türkiye-İran ilişkilerinin geliştiğini somut örneklerle anlatıyor.
  Rakamlar çarpıcı; 2010 yılında İran’dan Türkiye’ye 2 milyon turist gelmiş. Bu yıl sayının 2.5 milyona çıkması bekleniyor. Büyükelçi, “türkiye’ye gelen her İranlı turist ortalama 900 dolar bırakıyor. Türkiye’nin gelirini siz hesaplayın” diyor.
  Ve diğer çarpıcı gelişmeler;
  * İran’la daha geçen ay bir sınır kapısı daha açıldı. Ama sırada “ortak işletilecek sınır kapısı” var. Bunun temeli önümüzdeki ay atılacak
  • İran-Türkiye ticaret hacmi geçen yıl 11 milyar dolar oldu. Büyükelçi, 2011’in ilk 3 ayında, geçen yılkı döneme göre yüzde 70 artış olduğunu anlattı. 2011 yılı için ticaret hacminin 15 milyar doları aşması bekleniyor.
  • Türkiye-İran sınırında ortak sanayi bölgesi kurulacak. Bunun temelinin önümüzdeki birkaç ay içinde atılması planlanıyor.
  • Türkiye ve İran milli futbol takımlarının maç yapması gündemde. Büyükelçi, “Başbakan Erdoğan futbola özel ilgi duyuyor. Ben de bizzat Türkiye ile İran milli takımlarının maç yapmasını önerdim. Sıcak karşıladı” dedi.
  İki ülke arasındaki bu ekonomik gelişmelerin, “Türkiye’nin doğu sınırında, İran’ın ise batı sınırında hayata da önemli etkileri olacağını” söylüyor Büyükelçi, ve ekliyor;
  “Eğer halk meslek sahibi olur, karınları doyarsa, silaha sarılmaz...”

  “KISKANANLAR ÇATLASIN, GÖZLERİ KÖR OLSUN...”

  Peki, ABD’nin İran konusundaki baskısı, yaptırımları, ne kadar etkili?

  İran Büyükelçisi bu konuya hafif alay eder havada yanıt veriyor;

  “İran’a yaptırım uygulanıyor, ama geçen yıl İran’daki bilimsel gelişmeler dünya ortalamasının yüzde 11 üzerinde gerçekleşti. Türkiye ile geçen yılki ticaret hacmimiz 11 milyar dolar oldu, Avrupa ile İran’ın ticaret hacmi 23 milyar dolar. İran’da bir söz vardır; Hiç uğraşmayın, suya şekil veremezsiniz, akar gider. Su akıyor, biz hayatımıza devam ediyoruz”

  Büyükelçi, bu konuyu son bir cümleyle bitiriyor. ABD’ye sesleniyor; “Biz Türkiye ile komşuyuz. İlişkilerimiz gelişiyor. Kıskananlar çatlasın, gözleri kör olsun inşallah...”

  “ABD BİN LADİN’İ YARATTI, KULLANDI, ÖLDÜRDÜ”

  İran Büyükelçisi’ne, dünya gündeminin en önemli konusunu, Usame Bin Ladin’in öldürülmesini soruyorum. Soruya, soruyla yanıt geliyor;
  “Bin Ladin’i ortaya çıkaran kimdir?” diyor Büyükelçi, ve devam ediyor;

  “Bin Ladin projesini Amerikalılar başlattı. Şimdi de bitirdiler. Çok ilginçir, CNN, Amerikan basını Bin Ladin’in öldürülmesini sanki ikinci dünya savaşının sonunda Hitler’in öldürülmesi gibi duyuruyor. Oysa kendileri çocuğu doğurdu, büyüttü, öldürdü. ABD, bu bahaneyle Afganistan’a girdi. Şimdi çıkıyor mu Afganistan’dan? Hayır. Yarın da başka birini yaratırlar...”

  Bir çağrısı daha var ABD’ye İran Büyükelçisi’nin: “Madem Bin Ladin’i yakaladınız, kapatın o zaman Guantanamo’yu. Serbest bırakın oradakileri...”

  “BAHREYN’DEKİLERİN GÜNAHI Şİİ OLMAK MI?”

  Hosseinpour, Ortadoğu ve kuzey Afrika’da yaşanan halk hareketlerine de değiniyor. Ama Bahreyn’de, Yemen’de Şii göstericilerin Sunni yönetimlere karşı başlattıkları hareketlere uluslararası alanda destek verilmemesine, hatta görmezden gelinmesine tepkili;
  “Bahreyn’deki insanların diğer ülkelerdekilerden farkı ne? Şii Arap oldukları için günah mı işlediler? Neden Libya’ya ordu gönderiyorsunuz da, Yemen ve Bahreyn’de olanlara hiç ses çıkarmıyorsunuz?”

  “İSRAİL, YUMRUK YEMİŞ BOKSÖR GİBİ”

  İran Büyükelçisi, konuşmasında satır aralarında sürekli siyonizme, İsrail’e dokunduruyor. “Türk-İsrail ilişkileri konusunda ne düşünüyorsunuz” diye sorduğumuzda ise, yanıt ilginç;
  “İlişkiler boks baçına benziyor.İsrail de, yumruk yemiş boksöre. Boksörler yumruk yiyince, yıldızları sayar ya, işte İsrail de bu ara yıldızları sayıyor...”

  “PKK VE PEJAK’I BATI DESTEKLİYOR”

  İranlı Büyükelçi, Türkiye ve İran’ın ortak sıkıntısı, PKK ile, İran’daki kolu Pejak konusunda da Batı ülkelerini suçluyor. “Bu örgütleri Batılı arkadaşlarımıza sormak lazım. Avrupa’nın kalbindekilere sormak lazım. Avrupa’nın kalbindeki ülkeler kessinler finans kaynaklarını, bakın bakalım PKK da, Pejak da ne yapıyor? Bir düşünün, ele başları hep nerede yaşıyor?”

  “SANKİ SAKİNE İDAM EDİLEN TEK KADIN...”

  İran Büyükelçisi Hosseinpour ile sohbette, söz dönüp dolaşıp, zina yaptığı gerekçesiyle idama mahkum edilen Sakine Aştiyani’ye geliyor. Sakine Aştiyani’den yana tavır alan, idam edilmemesi konusunda sürekli yayın yapan Türk basınına tepkili Büyükelçi;
  “Türkiye basını sadece Aştiyani’nin idam cezasına çarptırıldığını yazdı. Ama neden bu cezaya mahkum olduğuna hiç değinmedi. Onu yazıyorsunuz, ama nedenini yazmıyorsunuz.”
  Araya girip, Aştiyani’nin “son durumunu” soruyorum. “Durumu araştırılıyor. Tekrar ele alınıyor” diyor Büyükelçi. Ardından da ekliyor;
  “Dünyada sanki başka hiçbir hanım idam edilmedi. Siz bununla ilgilenirken, Bahreyn’de tecavüz edilip, öldürülen Şii kadın şairin durumuyla da ilgilensenize...”

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı