Gündem Haberleri

  'Türk helikopterleri Suriye’de' iddiası

  Cengizhan ÇATAL/ANKARA
  03.09.2014 - 01:33 | Son Güncelleme:

  Gece saatlerinde sosyal medyada kısa sürede yayılan, “Türk helikopterleri Suriye’ye girdi” iddiası, Ankara’da hareketli saatlerin yaşanmasına neden oldu. Ancak askeri kaynaklar, helikopterlerin Türkiye’ye değil Suriye’ye ait olduğunu bildirdi.

  IŞİD’in bazı sosyal medya hesaplarında 20 civarında Türkiye’ye ait helikopterin Suriye’deki Tel-Abyad’a girdiği iddia edildi. Daha sonra da ABD helikopterlerinin Türkiye üzerinden Suriye’ye girdiği öne sürüldü.

  RADARLAR İZLEMEDE

  Türk askeri kaynaklar ise iddiaların gerçeğini yansıtmadığını söyledi. Bölgedeki helikopter hareketliliğini doğrulayan askeri bir kaynak, 15-20 adet helikopterin Türk Hava Kuvvetleri tarafından radarlardan görüldüğünü ancak bunların Esad rejimine ait helikopterler olduğunu kaydetti. Helikopterlere Türk sınırına yaklaşmamaları konusunda uyarı yapılırken, savaş uçaklarının da olası ihlalleri önlemek amacıyla silah yüküyle bölgeye gönderildiği kaydedildi.

  SOSYAL MEDYA SALLANDI

  Öte yandan Twitter’da bölgeyi yakından takip eden gazeteciler, operasyonun ABD’li gazeteci Steven Sotloff’un IŞİD tarafından öldürülmesine misilleme olabileceğini iddia etti. Geçtiğimiz günlerde ABD’nin Suriye’de de IŞİD hedeflerine hava operasyonu düzenlemesi gündeme gelmişti. Helikopterlerin Suriye’ye girmesinin bir saldırı anlamına gelmeyeceği, IŞİD’in elinde tuttuğu rehinelere dönük bir operasyon olabileceği de iddia edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı