Gündem Haberleri

  "Türk Hamlesi" Rus sinemasının yüzünü güldürdü

  Hürriyet Haber
  22.03.2005 - 09:33 | Son Güncelleme:

  Rus sinema tarihinin en pahalı ve en iddialı yapımlarından biri olan Boris Akunin'in romanından beyazperdeye uyarlanan Türk Hamlesi adlı film, 3 haftada 15 milyon dolarlık gişe hasılatı yaparak rekor kırdı. Rusya'nın birinci televizyon kanalı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 3 hafta önce gösterime giren filmi bugüne kadar 3 milyon 750 bin kişinin izlediği belirtilerek, 15 milyon dolarlık hasılat elde edildiği belirtildi.

  Açıklamada, Türk Hamlesi'nin Hollywood'un dev bütçeli “The Matrix”, “Truva”, “Terminatör3” ve “Yüzüklerin Efendisi: Kralın dönüşü” gibi filmleri katlayarak geride bıraktığı vurgulandı.

  Türk Hamlesi, ülke çapında 317 sinemada birden gösterime girerek, bu alanda bir rekora sahip oldu.

  “Rusya'nın Hollywood'a yanıtı” olarak takdim edilen 3.5 milyon dolarlık film, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nı konu ediyor.

  Boris Akunin'in aynı adlı romanından uyarlanan filmde, Enver Efendi'nin Sultan Abdülhamit'in talimatıyla yanlış istihbarat yaymak için Rus hatlarına sızması ve Plevne Savaşı çevresinde gelişen olaylar anlatılıyor.

  Sarışın olduğu için dikkati çekmeyen Enver Efendi, Rusça da bildiği için önce başarılı oluyor. Ancak filmin kahramanı Erast Fandorin, Türklerin zekice hazırladığı planı boşa çıkarıyor.

  Başrollerinde Yegor Beroyev ve Olga Krasko'nun yer aldığı Türk Hamlesi'nin yönetmeni Canik Fayzıyev, filmin galasında yaptığı açıklamada, “Bu aynı anda hem romantik bir film, hem tarihi bir film hem macera filmi hem casusluk filmi hem de dedektiflik filmi” demişti.

  Bulgaristan'da çekilen filmin Türk kahramanlarının giysi ve aksesuarları, müzelerdeki orijinal örneklere göre yapıldı. Bugüne kadar hiçbir Rus filminde olmadığı kadar bilgisayar grafiklerinin kullanıldığı “Türk Hamlesi”, Rusya tarihinin en çok iş yapan filmi olmaya da aday gösterilmişti.

  Asıl adı Gregory Çhartişvili olan ve romanlarında Boris Akunin takma adını kullanan yazar, kitapta çarlık Rusyası zamanında bir dedektifin başından geçenleri anlatıyor. Macera, Rusya sınırlarını aşıyor ve Osmanlı İmparatorluğu'nda devam ediyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı