GeriGündem Türk Hamlesi ilk iki günde rekor kırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk Hamlesi ilk iki günde rekor kırdı

Rus sinema tarihinin en pahalı ve iddialı yapımlarından olan "Türk Hamlesi" gösterime girer girmez hasılat rekoru kırdı. Filmin internet sitesinde yer alan haberde, ülke çapında 317 salonda gösterime giren yapımın ilk iki günde 2 milyon dolar hasılat yaptığı belirtildi. “Rusya'nın Hollywood'a yanıtı” olarak takdim edilen 3.5 milyon dolarlık film, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nı konu ediyor.

Boris Akunin'in aynı adlı romanından uyarlanan filmde, Enver Efendi'nin Sultan Abdülhamit'in talimatıyla yanlış istihbarat yaymak için Rus hatlarına sızması ve Plevne Savaşı çevresinde gelişen olaylar anlatılıyor.

Sarışın olduğu için dikkat çekmeyen Enver Efendi, Rusça da bildiği için önce başarılı oluyor. Ancak filmin kahramanı Erast Fandorin, Türklerin zekice hazırladığı planı boşa çıkarıyor.

Başrollerinde Yegor Beroyev ve Olga Krasko'nun yer aldığı Türk Hamlesi'nin yönetmeni Canik Fayzıyev, filmin galasında yaptığı açıklamada, “Bu aynı anda hem romantik bir film hem tarihi bir film hem macera filmi hem casusluk filmi hem de dedektiflik filmi” demişti.

Bulgaristan'da çekilen filmin Türk kahramanlarının giysi ve aksesuarları müzelerdeki orijinal örneklere göre yapıldı. Bugüne kadar hiçbir Rus filminde olmadığı kadar bilgisayar grafiklerinin kullanıldığı “Türk Hamlesi”, Rusya tarihinin en çok iş yapan filmi olmaya da aday gösterilmişti.

Yapımcıların eleştirilerden kurtulmak için tarihi bir film yapmadıklarını söylediklerini belirten İzvestiya gazetesi, “Yoksa anlatılan aşırı kahramanlık öykülerini açıklayamazlardı” değerlendirmesinde bulundu. Gambit kelimesi, satrançta hızlı gelişim amacıyla taş feda edilerek yapılan açılış anlamına geliyor.

Asıl adı Gregory Çhartişvili olan ve romanlarında Boris Akunin takma adını kullanan yazar, kitapta çarlık Rusyası zamanında bir dedektifin başından geçenleri anlatıyor. Macera, Rusya sınırlarını aşıyor ve Osmanlı İmparatorluğu'nda devam ediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle