Gündem Haberleri

  Türk güvenlik güçleri acımasız

  Hürriyet Haber
  21.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'deki cezaevi operasyonları Yunanistan'da sert tepki gördü. Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Türk güvenlik güçlerinin, ‘Hayata Dönüş’ operasyonundaki tavrının ‘acımasız’ olduğunu öne sürdü.

  Simitis, ‘‘Kendilerini savunma imkanından yoksun insanlara karşı Türk güvenlik güçlerinin tavrı acımasız’’ dedi. Türkiye'de insan haklarının uygulanmadığını iddia eden Simitis, Yunanistan'ın bu hakların AB'ye üye olmayı arzulayan tüm ülkelerde geçerli olmasını istediğini söyledi.

  Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitri Reppas da, Türkiye'de insan haklarının çiğnendiğini ve bu ‘gerçeğin’ uluslararası toplum tarafından da vurgulandığını iddia etti. Türkiye'deki ‘şiddetin ve despotik rejimin’ ortadan kalkması için uluslararası toplumun girişimlerde bulunması gerektiğini öne süren Reppas, Türkiye'nin tavrıyla Avrupa'ya yakınlaşacağına uzaklaştığını öne sürdü.

  Dışişleri eski Bakanı Teodoros Pangalos ise önceki gece parlamentoyu harekete geçirdi ve Türkiye'yi protesto bildirisini imzaya açtı. Bildiriye çoğunluğu Pasok'lu olan 58 milletvekili imza attı. Yunan Hükümeti'nin operasyonları Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi'ne götürmesi istenen bildiri, Yunan Parlamento Başkanı'na verildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı