Gündem Haberleri

  Türk Girişimciler’e Lenin’in sözüyle birlik çağrısı

  Hürriyet Haber
  06.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Dünya Türk Girişimcileri Konseyi platformu sayesinde Türkiye için daha çok iş, daha çok yatırım fırsatları ortaya çıkacağını belirterek, "Ülkemizin siyasi anlamında dış politikadaki etkinliği artacaktır" dedi.

  Hisarcıklıoğlu, üretim Asyalaşırken, dünya ekonomisinin lokomotifi rolünü ise Türkiye gibi ’yükselen piyasaların’ üstlenmeye başladığını belirterek, şunları söyledi: "Lenin’in çok isabetle vurguladığı benim çok hoşuma giden bir sözü var: Organize olmuş küçük bir topluluk, organize olmamış kitleleri rahatlıkla yönlendirebilir. Bu platformu ne kadar etkili hale getirirsek, yurt dışındaki etkimiz de o kadar artacaktır. Gelin bugünü bir milat yapalım. Bölünmeleri hep beraber geride bırakalım. Geleceğimiz için birlik olalım" Hisarcıklıoğlu, üretim Asyalaşırken, dünya ekonomisinin lokomotifi rolünü ise Türkiye gibi ’yükselen piyasaların’ üstlenmeye başladığını belirterek, bu küresel değişimi iyi okumak, fırsatları iyi değerlendirmek, risklere karşı hazırlıklı ve güçlü olmak zorunda olduklarını belirtti.

  Etkinliğimiz artacak

  Dünya Türk Girişimcileri Konseyi Başkanı da olan Hisarcıklıoğlu, 1980’lerde ihracatla tanışan ve rekabetçi dünya piyasasına kaliteli mal ve hizmet üretmeyi başaran Türk girişimcisinin, geçen zaman içinde dünya iktisadi sisteminin önemli oyuncusu haline geldiğini vurgularken, 1980’lerde başladıkları ihracat seferberliği sırasında önemli iktisadi ve siyasi başkentleri ziyaret ettiklerini, ihracat maksatlı iş bağlantıları kurduklarını anlattı. Hisarcıklıoğlu Türkiye’nin dışa açıldıkça büyüdüğünü, içe döndükçe büyüme fırsatlarını kaçırdığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, DEİK’in dünya çapında yerleşik Türk girişimcilerini tek bir çatı altında topladığını anlatarak şunları söyledi: "Toplantıda dünyanın dört bir yanından katılımcıların yer alması Türk işadamlarının birlik ve beraberliğe ne kadar önem verdiğinin en güzel göstergesi. Bu platform iki alanda ülkemize büyük faydalar sağlayacak. İlk olarak ekonomik anlamda Türk girişimcileri arasında Rusya’dan ABD’ye, Azerbaycan’dan Nijerya’ya kadar uzanan bu işbirliği ağı tarihte ilk defa kurulmuş oluyor. Bu sayede ülkemiz için daha çok iş, daha çok yatırım fırsatları ortaya çıkacak. İkinci olarak da ülkemizin siyasi anlamda dış politikadaki etkinliği artacaktır."

  Türk kadını bastırdı ’işadamı’nı girişimci yaptı

  DIŞ
  Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde kurulan Dünya Türk İşadamları Konseyi’nin ilk gala yemeğinde kadın üyeler konseyin ismini eleştirdi. Dünyanın farklı yerlerinde faaliyetleri olan kadınlar diretince ismi, kurulduğu gün Dünya Türk Girişimciler Konseyi olarak değiştirildi. Ancak bu değişiklik, Konseyin, dün yapılan 47 ülkeden 200’ü aşkın Türk işadamı, dernek, oda ve benzeri kuruluşların temsilcileri ile uluslararası şirketlerin tepe yöneticilerinin katıldığı Genişletilmiş İştişare Kurulu Toplantısı’ndaki afişleri değiştiremedi.

  Bu yatırımla sınıf atlanmaz

  DIŞ
  Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) bünyesinde kurulan Dünya Türk İşadamları Konseyi’nin Kurul Başkanlığı’na seçilen Coca-Cola İcra Başkanı Muhtar Kent, "Demir perdenin yıkılması sonucunda jeopolitik konumların hiç önemi kalmadı denirken, şimdi enerji nakil kulvarlarına göre Türkiye yeniden önem kazanıyor" dedi. Kent, daha çok insanı ve kurumu Türkiye’de yatırım yapma konusunda rahatlatacak ve ülkeye getirecek koşulların sağlanması gereğini belirterek, "Türkiye’deki yatırım seviyesi bu ülkeyi bir üst seviyeye taşıyacak güçte değil. Çin, Hindistan ve İspanya gibi yabancı sermayenin sürekliliği gerekli" dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı