GeriGündem Türk: F tipi değil güzel sanatlar akademisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk: F tipi değil güzel sanatlar akademisi

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Buca Kırıklar Köyü'ndeki F tipi Cezaevi'nde incelemelerde bulundu. Türk, "F tipinin tecrit amacına yönelik olduğu iddialarını siz gördünüz. Burada adeta bir güzel sanatlar akademisi gibi sanat çalışmaları yapılabilmektedir" dedi.

Cezaevinde 5 ay önce açılan ve 150 mahkumun katıldığı metal ve bakır, ahşap, resim, ağaç ve ahşap işleri atölyelerini gezen Bakan Türk, buradaki mahkumlara "Bir isteğiniz var mı?" diye sordu. Mahkumların birçoğu buna "Sağlığınız efendim" diye cevap verirken, Ayhan Yanık adlı 30 yaşındaki tutuklu, "Gündüzleri sosyal çalışmalarla zaman geçiyoruz, ancak geceleri canımız sıkılıyor. Bir televizyon istiyoruz" dedi.

Bakan Türk kendilerinin sağlaması durumunda televizyonun cezaevine alınabileceğini, bu konuda gönüllü kuruluşların yardım ve desteğine ihtiyaçları bulunduğunu söyledi. Bakan Türk, gazetecilerle cezaevini gezerken, koridorları göstererek, "Bu koridorlar 45 metre uzunluğunda 15 metre genişliğindedir. Buraların açılması talep ediliyor. Burada 9 mahkumun konuşması, görüşmesi, cezaevi hizmetlerini aksatabilir. Biz açık görüş alanlarında, sosyal faaliyetlerde zaten bir arada bulunmalarını sağlıyoruz" dedi.

ÖRGÜT EGEMENLİĞİNDEN KURTARIYOR...

Cezaevlerinde bireysel barınmanın yanında ortak alanlarda birarayagelmenin kısıtlanmadığını anlatan Türk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir ve üç kişilik odalarda kalma koşulunu, suçun çeşidine ve suçlunun kimliğine göre değerlendirerek belirliyoruz. Ancak daha ileride sigara içenlerin ve içmeyenlerin de ayrılması lazım. ABD filmlerinde mahkumlar koğuşların ortalarındaki tuvaletlerde ihtiyaç gideriyorlar. Biz de ise ayrı bir bölümdür tuvalet. F tipi cezaevlerinde berber, terzi, kütüphane, mescit, avukat görüş odası, spor salonları ve çeşitli sağlık birimleri bulunmaktadır. Bu cezaevleri insanları, koğuş sisteminde olanak bulan örgüt egemenliğinden de kurtarıyor. Aynı zamanda iş atölyelerinde kendi ilgilerine uygun sanat ve eğitim çalışmalarını sürdürüyorlar."

CEZAEVLERİ OKUL GİBİ ÇALIŞIYOR...

F tipi cezaevlerinde futbol, basketbol, voleybol ve çok amaçlı salonların bulunduğunu, bunların da toplumsal etkinlikler için kullanıldığını söyleyen Bakan Türk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"F tipinin tecrit amacına yönelik olduğu iddialarını siz de gördünüz. Burada adeta güzel sanatlar akademisi gibi sanat çalışmalarıyapılabilmektedir. Eğitimlerini dışarıdan sürdürenlerin sınavlarını gördünüz. Buradaki amacımız rehabilitasyon ve eğitimdir.

Türkiye'de 562 olan cezaevi sayısını 533'e düşürdük. Kent içlerinde kalan küçük cezaevlerini kapatıp, 400-500 kişilik L tipi bölge cezaevlerine dönüştürme projemiz var. Gece tek başına kalacak mahkum, gündüz 7 kişiyle bir arada olacak. Cezaevleri okul gibi çalışıyor."

Türk, şu anda Türkiye'de 6 F tipi cezaevi bulunduğunu, 5 yeni F tipi cezaevinin inşaat halinde olduğunu kaydetti.
   
 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle