Gündem Haberleri

  Türk F-16'ları operasyonda

  Hürriyet Haber
  25.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kosova'daki NATO operasyonuna Türk jetleri de aktif olarak katıldı. NATO genel sekreteri Javier Solana'nın direktifi doğrultusunda dün akşam Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı dört F-16 savaş uçağı, İtalya'nın Ghedi Hava Üssü'nden Türkiye saatiyle 20.45'de kalkarak Kosova operasyonuna aktif olarak katıldı. Hürriyet'e bilgi veren üst düzey kaynaklar, İtalya'da bulunan Türk F-16'larının NATO operasyonunda ‘‘hava savunma önlemi’’ görev koduyla NATO'nun hava akınlarına katıldığını belirtti.

  Son yıllarda dünyada barış adına gerçekleştirilen birçok askeri operasyona imzasını atan Türk Silahlı Kuvvetleri, bu kez de kendisini Kosova'da gösterdi. Alınan bilgiye göre NATO'nu operasyonuna Türk Hava Kuvvetleri'nin Diyarbakır orijinli 182'nci Av Bombardıman ve Önleme Filosu destek veriyor. Operasyonun Türkiye tarafını ise Ankara'da kurulan Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi ve NATO ile koordineli olarak çalışan Kurmay Yarbay Nihat Sökmen yönetiyor. Ayrıca Türk Hava Kuvvetleri'nin diğer irtibat subayları ise operasyonda görev alıyor. Dün akşam Ghedi'den kalkan F-16 savaş uçaklarının görevlerini hava savunma görevi çerçevesinde müttefik uçakların görev öncesi ve görev sonrası güvenli uçuşunu sağlamakla yükümlü olduğu ifade edildi.

  NATO operasyonundaki gelişmelere göre önümüzdeki günlerde Ghedi'ye üst rütbeli Türk subaylarının kaydırılabileceği belirtilirken dün akşam Ankara'da hareketli saatler yaşandı. Genelkurmay Başkanlığı'nda ard arda toplantılar yapıldı. Org. Hüseyin Kıvrıkoğlu ise Cumhurbaşkanı Demirel ile akşam saatlerinde görüştü.

  Ghedi'de bulunan 11 Türk savaş uçağının yanısıra Adriyatik'te bulunan Muavenet Firkateyni'nin de görev başında olduğu belirtildi.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı