Gündem Haberleri

  Türk elçiliği önünde protesto gösterisi

  Hürriyet Planet
  07.08.2012 - 16:48 | Son Güncelleme:

  Suriye'nin Halep kentinde geçtiğimiz Mayıs ayında kaçırılan 11 Lübnanlı hacının ailesi, başkent Beyrut'taki Türk elçiliği önünde protesto gösterisi düzenledi.

  Aileler adına açıklama yapan Şeyh Abbas Zabi, "Eğer kaçırılan Lübnanlılar sorunu çözülmezse, Türkler de bizim 'misafirimiz' olur" dedi.

  Lübnanlı hacıları kaçıranların üzerinde Türkiye ve Katar'ın baskı kurması için ailelerin herşeyi yapacaklarını belirten Zabi, daha da ileri gidebileceklerinin sinyalini verdi.

  İran'daki bir hac ziyaretinden dönen Lübnanlı hacıların kafilesi, Türkiye üzerinden Suriye'ye giriş yaptıktan hemen sonra Halep kırsalında kaçırılmıştı.

  LÜBNANLI HACILAR DA "MİSAFİR"
  Olayın sorumluluğunu üstlenen, daha önce fazlaca bilinmeyen "Halep'teki Suriyeli devrimciler" adlı örgüt hacılar için "rehine" yerine "misafir" demeyi tercih etmişti.

  Lübnanlı hacıların aileleri serbest bırakılması için Pazartesi akşamı Beyrut'taki Refik Hariri Havalimanı'na giden yolları kesmişti. Grubun Katar elçiliği önünde eylem yapması bekleniyordu, ancak aileler eylem için Türk büyükelçiliği binasının önünü seçti.

  Yolun kapatılması nedeniyle çok sayıda uçak yolcusu mağdur olurken,  gösteri nedeniyle tıkanan trafiğin normale dönmesi saatler sürdü.

  İRAN DA TÜRKİYE'Yİ SUÇLAMIŞTI
  İran Meclis Başkanı Ali Larcani'nin dış politika danışmanı Hüseyin Şeyhülislam, Suriye'nin başkenti Şam'da 48 vatandaşlarının kaçırılması nedeniyle Türkiye ve Katar'ı suçlamıştı.

  Ankara'nın talimatı olmadan muhaliflerin böyle bir adım atamayacağını iddia eden Şeyhülislam Türkiye'nin kaçırılanların can güvenliğinden sorumlu olduğunu söylemişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı