Gündem Haberleri

  Türk ekonomisini kıskanıyorum

  Nurettin KURT/AMSTERDAM
  28.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Türkiye ile olan ilişkilerin 400. yılı kutlamalarında, vize uygulamasından, karşılıklı yatırımlara, AB ilişkilerinden, Abdullah Gül’ün ziyaretine ve kasım ayında yapacağı Türkiye ziyaretiyle ilgili olarak önemli açıklamalar yaptı.

  Rutte, parlamento binasındaki görüşmede Hürriyet’e özetle şunları söyledi:

  Hayrünnisa Gül hanım çok etkileyiciydi

  “Sayın Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa hanımın ziyaretleri çok iyi geçti. İlişkilerimiz için iyi bir fırsat oldu. Sayın Gül çok başarılı, çok memnun kaldık. Hayrünnisa hanım ise çok etkileyiciydi. Ben de kasım ayında Türkiye’yi ziyaret edeceğim. Ticaret ağırlıklı anlaşmalar için bazı toplantılarımız olacak.

  Türk ekonomisi son yıllarda atağa geçti, kıskanıyorum Türk ekonomisini. Keşke biz de o büyümeyi sağlasak. İstikrarlı gidiyor ve yatırımcılarımıza güven veriyor. 2 bin Hollanda şirketimizin Türkiye’de yatırımları bulunuyor. Yatırımcı sağlam, dengeli ve güvenli ortam ister. Bunlar Türk ekonomisinde var.”

  Vize sıkıntısını çözeceğiz

  “Vize sıkıntısını büyük ölçüde çözdük. İşadamları için ‘Turuncu halı’ diye adlandırılan vize uygulaması için anlaşma imzaladık. İşadamları artık kolay vize alabilecek. Öğrenciler ve akademisyenler için de vizeyi kolaylaştırıyoruz.

  Yunanistan’a 3’üncü yardım paketine karşıyız. Yunanistan iyi niyetini göstermeli. Türkiye’nin, Suriye politikasını destekliyorum. Suriye’deki şiddeti bitirme çabaları ve sığınmacıları misafir etme çabasını çok takdir ediyoruz. NATO da Türkiye ile birlikte bu konuda çalışıyoruz.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı