Gündem Haberleri

  Türk edebiyatı dışa açılıyor

  Hürriyet Haber
  19.10.2005 - 11:24 | Son Güncelleme:

  Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, bakanlığın desteklediği 39 eserle Türkiye'nin dünyaya açılacağını belirterek, bu eserler arasında Orhan Kemal'in “Avare Yıllar”, Orhan Pamuk'un “Beyaz Kale ve Benim Adım Kırmızı” gibi kitapların yer aldığını söyledi.

  Atilla Koç, “Türk Edebiyatının Dünyaya Açılması” (TEDA) projesi ile Türk kültür edebiyatının seçkin eserlerinin çeşitli dillere çevrilerek ilgili ülkelerin saygın yayınevlerine girmesi ve o ülke genelinde tanıtım dağıtım ve pazarlamasının yapılmasının amaçlandığını bildirdi.

  Kitap basan bakanlık yerine yayıncılık sektörünün yapılanmasında koordinatör rolü üstlenen bir yayıncılık politikası uygulamaya başladıklarını belirten Koç, “Evrensel kültüre de katkı sağlayıcı özellikte bir yayın politikası uyguluyoruz” dedi.

  Yeni yayın politikaları çerçevesinde yapılan çalışmaya 70 kişinin başvuruda bulunduğunu, seçici kurulun da 39 eserin desteklenmesine karar verdiğini bildirdi.

  Atilla koç, TEDA'nın destekleyeceği 39 eser arasında, Orhan Kemal'in (Avare Yıllar), Elif Şafak'ın (Mahrem), Perihan Mağden'in (İki Genç Kızın Romanı), Nazlı Eray'ın (Orphee), Orhan Pamuk'un (Beyaz Kale-Benim Adım Kırmızı), Can Dündar'ın (Sarı Zeybek), Pınar Kür'ün (Bir Deli Ağaç), Ahmet Ümit'in (Kukla) adlı eserlerinin yer aldığını da söyledi. Koç, projenin yurtdışındaki yayınevlerinden ve yayıncı meslek kuruluşlarından yoğun ilgi gördüğünü ifade etti.
    
  YAZARLAR ANSİKLOPEDİSİ İNTERNETTE

    
  Atilla Koç, proje kapsamında ayrıca, Türk edebiyatına ve kültürüne hizmet vermiş edebiyat, sanat ve kültür adamlarının yer aldığı ve yazar İhsan Işık tarafından hazırlanan “Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi”nin bu yıl İngilizce'ye çevrildiğini, bakanlığın internet sayfasında uluslararası kamuoyunun da hizmetine açıldığını hatırlatarak, şunları söyledi:“Ansiklopedide, yazarların seçim ve tanıtım bilgileri objektif bir yaklaşımla hazırlanarak, eserlerin seçiminde Türk edebiyatı, Türk düşüncesi ve Türk bilim hayatının önde gelen isimleriyle kültürümüzün zenginliği ön plana çıkarıldı. Ansiklopedinin sonuna eklenen 3 ek bölümden ilki olan sözlükte Türk edebiyatı terimleri hakkında açıklamalar yer alırken Türk dünyası yazarları bölümünde ise Türkiye Tükçesi dışında eser veren yazarlarımız hakkında bilgiler verildi. İndeks bölümünde ise eserde adı geçen yazarlar hakkında daha ayrıntılı ipuçları verilerek, araştırmacılara yazarlarımız hakkında daha geniş bilgi edinme olanağı sağlandı.”

  Bakan Atilla Koç, daha önce İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı'nda Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile Türk kamuoyuna tanıtımı yapılan internet sayfasının yarın da uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı'nda düzenlenecek bir tanıtımla dünya kamuoyunun hizmetine sunulacağını bildirdi. Koç, 2023 yazarı kapsayan ansiklopedinin elektronik ortamda yayınlanmasıyla daha çok okuyucuya ulaşacağını kaydetti.
         
  E-KİTAP PROJESİ

    
  Atilla Koç, Kültür ve Turizm Bakanlığı yayınlarının daha az bir maliyetle daha çok kişiye ulaşmasını sağlamak amacıyla “e-kitap projesi” oluşturduklarını da bildirdi.

  Koç, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 1992 yılından beri sürdürdüğü ve bu yıl 32. cildi ile tamamlanacak olan “Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatları Antolojisi” başta olmak üzere telif hakkı izinleri sağlanan bir çok bakanlık yayınlarının, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait Web sayfasında e-kitap projesi çerçevesinde hizmete sunulduğunu hatırlattı.

  Atilla Koç, her türlü bilgisayar çeşidinde okunabilmesi için özel
  olarak tasarlanmış ve  bilgisayar ortamına aktarılmış kitapları içeren
  e-kitap projesi ile basılı benzerinin bütün özelliklerini taşıyan ve ek olarak da ses, görüntü (video) ve etkileşimli bağlantıları içeren yayınların okuyucuya en kolay ve en ekonomik biçimde ulaşmasının planlandığını sözlerine ekledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı