Gündem Haberleri

  Türk: Değişiklik, 50 yıllık çalışmanın sonucu

  Hürriyet Haber
  22.11.2001 - 17:32 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Türk Medeni Kanunu`nun 50 yıllık bir çalışmanın sonucunda yenilendiğini bildirerek, ``Türkiye`de 1926`da gerçekleştirilen büyük hukuk devrimi 21.yüzyıl başında aynı çizgide yenilenmiş olacaktır`` dedi.

  Türk, TBMM Genel Kurulu`nda kabul edilen Türk Medeni Kanunu Tasarısı ile ilgili yaptığı konuşmada, 1 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe girecek olan kanunun, 50 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu belirtti. Düzenlemenin, hukuk tekniği açısından da değişiklikler getirdiğini belirten Türk, yaklaşık bir ay süren görüşmelerde, tasarının, dili ve giriş bölümü olan Esbabı Mucize Layihası`nın eleştirildiğini anımsattı.

  Esbabı Mucize Layihası`nın özetinin kanununa alınmasındaki amacın,``hurafelerin ve batıl inançların Osmanlı Devletini ne hale getirdiğinin ortaya konulması`` olduğunu bildiren Hikmet Sami Türk, bu bölümde İslama yönelik en ufak bir eleştiri getirilmediğini vurguladı.Türk, yasanın dilinin ise yaşamda ve doktrinde kullanılanterminolojiden oluştuğunu belirtti.

  Adalet Bakanı Türk, ``Tasarı yasalaştığında Türkiye`de 1926`da gerçekleştirilen büyük hukuk devrimi 21. yüzyıl başında aynı çizgide yenilenmiş olacaktır. Bu Meclis tarihe, 21. Yüzyılda Türkiye`ye yeni bir Medeni Yasa kavuşturmuş olarak geçecektir`` dedi. 

  MECLİS 170 SAATİNİ AYIRDI

  TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Emin Karaa da yaptığı teşekkür konuşmasında, Türk Medeni Kanunu`nun değiştirilmesi için yapılan çalışmaları anlattı. Görüşülen tasarının 1994 yılında Prof Dr Ahmet Kılıçoğlu başkanlığında oluşturulan geniş katılımlı bir komisyondahazırlanmaya başlandığını ve çalışmaların 1998 yılında tamamlandığını bildiren Karaa, şunları söyledi:

  ``Adalet Komisyonu, bu tasarıyı 14 ay boyunca 32 toplantı yaparak ele aldı. Komisyon, 1030 maddelik tasarıyı 128 saat çalışarak tamamladı.

  Genel Kurul`da 24 Ekim`de başlayan görüşmeler 8 birleşimde tamamlandı. Komisyon`da süren 130 saatlik görüşmelere ek olarak Genel Kurul`da yapılan 40 saatlik görüşmelerle Meclis toplam 170 saatini Türk Medeni Kanunu`na ayırmıştır.``

  TASARININ TÜMÜ KABUL EDİLDİ

  DSP Amasya Milletvekili Gönül Saray Alphan, tasarının dini gerekçelerle eleştirilmesine karşı çıktı. Alphan, ``(Meclis ne yapıyor ki?) diye soranlara sadece (Medeni Kanun reformunu gerçekleştirdi) cevabını vermek bile yeterli olacaktır`` dedi.

  Aleyhte konuşan SP Grup Başkanvekili Yasin Hatipoğlu da tasarının gerekçesinde yer alan islam dinine yönelik ifadelerinçıkarılmasını istedi.

  TBMM Genel Kurulu`nda daha sonra tasarının tümü oylanarak kabul edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı