Gündem Haberleri

  Türk cinayetlerini araştırmak için yeni komisyon

  A.A.
  08.01.2012 - 16:55 | Son Güncelleme:

  Almanya'da aşırı sağcı Zwickauer terör hücresinin 8 Türk 1 Yunanlı ve bir de Alman polisini öldürmesiyle ilgili Federal Meclis'te (Bundestag) araştırma komisyonunun kurulmasının beklendiği bildirildi.

  Alman Sosyal Demokrat Partinin (SPD) bir sözcüsü, “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” adlı gazetede yarın yayımlanacak olan haberi doğrulayarak, neonazi cinayetlerinin araştırılması için bir komisyon kurulmasına yönelik verdiği önergeyi destekleyeceklerini ifade etti.

  Gazetenin haberinde, Almanya'da hükümeti oluşturan Sol Partinin yanı sıra, Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Hür Demokrat Partinin (FDP) komisyonun kurulmasına destek vereceği belirtildi.

  Komisyonun cinayetlerin aydınlatılması ve sözkonusu hücrenin takibi konusunda güvenlik birimlerin hatalarını araştıracağı ifade edildi. Söz konusu komisyonun Nisan ayı başında çalışmalara başlayabileceği kaydedildi.

  "BİR TÜRK LOKANTACI DAHA ÖLDÜRMÜŞ OLABİLİR"

  Öte yandan Almanya'da 8 Türk ve 1 Yunanlı ile bir Alman polis kadını öldüren aşırı sağcı “Yeraltı Nasyonal Sosyalist” (NSU) adlı terör örgütünün, Duisburg kentinde 2003 yılında bir Türk lokantacıyı da öldürmek istediğinden şüphelendiği bildirildi.

  “Westdeutsche Allgemeine Zeitungsverlagsgesellschaft” (WAZ) grubuna ait gazetelerde yer alan haberlerde, 15 Aralık 2003 yılında bir Türk lokantacının aracıyla park yerinden çıkmak isterken otomatik bir ateşleme sistemine bağlı olan bir tele dokunduğu ve mekanizmayı ateşlediği ifade edildi.

  Söz konusu mekanizmanın araç sürücüsünün kafasını hedef aldığı, ancak sistemin ateşlemesi sırasında Türk lokantacının şans eseri düşürdüğü cep telefonunu almak isterken eğildiği belirtilen haberde, lokantacının kolundan ağır yaralandığı kaydedildi.

  Şimdiye kadar söz konusu mekanizmayı kimin kurduğunun bilinmediği, ancak bu mekanizmanın bir çok kez kullanıldığı yönünde deliller bulunduğu ifade edilen haberde, Kuzey Ren Vestfalya eyaleti suç dairesinin bu saldırıyı NSU üyelerinin yapıp yapmadığını araştırdığı belirtildi.

  Haberde, buna benzer bir silahın NSU üyesi olmakla suçlanan ve gözaltında bulunan Beate Zschaepe'nin yanan evinde bulunuğu kaydedildi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı