Gündem Haberleri

  Türk çaycı ABD'li internet devini yendi

  Süreyya ŞEYHOĞLU/KAŞ (Antalya), (DHA)
  07.10.2007 - 14:11 | Son Güncelleme:

  DÜNYANIN en büyük 5 internet portalından biri olan ABD'li Lycos firması ile Antalya'nın Kaş İlçesi'nde çay pazarlayan Lycos firması arasındaki isim savaşına Türk Patent Enstitüsü (TPE) el koydu. TPE, Türk pazarına ‘tr’ uzantısıyla girmeye çalışan internet devine izin vermedi. İtiraz davası açan ABD'li Lycos, bir yandan da Türk girişimciden ‘www.lycos.com.tr’ ismini satın alma yoluna başvurdu.

  ABD'li internet devi ve dünyanın 5 büyük internet portalından biri olan Lycos firması, Google ve Yahoo gibi ‘tr’ uzantısı alarak Türk pazarına girmek isteyince isim engeliyle karşılaştı. Antalya'nın Kaş İlçesi'nde faaliyet yürüten, 50 bin YTL sermayeli Ahmet Muhsin Tüzer ve eşine ait, organik bitki ve meyve çayları pazarlayan Lycos firmasıyla karşı karşıya gelen ABD'li Lycos, TPE'ye yaptığı başvurudan 21 Haziran'da olumsuz yanıt aldı. TPE, ABD'li internet devinin almak istediği web adresinin daha önce Kaş'taki girişimci Ahmet Muhsin Tüzer tarafından tescil ettirildiğini bildirdi. İnternet devi de 21 Ağustos'ta bu karara itiraz etti. TPE, 6 ay içinde itirazı hükme bağlayacak.

  ABD'li Lycos firması, isim hakkını elinde bulunduran Kaşlı çay pazarlamacısı Tüzer'e, ‘www.lycos.com.tr’ ismini satın almak için mail yollayarak teklif götürdü. Tüzer ise, önerisini reddetti. TPE'nin kendilerini haklı bulacağından emin olduğunu vurgulayan Tüzer, Likya devletine ismini veren Lycos'un (Atinalı Pandian'ın oğlu) Anadolu'ya ait bir değer olduğunu ve kesinlikle satmayı düşünmediklerini kaydetti.

  Muhsin Tüzer, yaklaşık 1.5 yıldan bu yana Kaş'ta faaliyet yürüttüklerini, katalog, afiş ve broşür bastırıp, gazete ve dergilere ilan vererek markaları ve internet sitelerinin tanıtımını yaptıklarını aktarırken, hedeflerinin sektörde söz sahibi olmak olduğunu söyledi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı