Gündem Haberleri

  Türk, bakanlığını savundu

  Hürriyet Haber
  24.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, cezaevi olaylarıyla ilgili olarak bakanlığını suçlayıcı açıklamaların yanlış olduğunu belirterek "Cezaevlerine sokulan yasak maddelerin sorumluluğunun sadece Adalet Bakanlığı'na yüklenmesi haksız ve insafsız bir suçlamalardır" dedi

  F tipini açmaya mecbur kaldık
  Gazetecilerin soruları yanıtlayan Adalet Bakanı Türk operasyondan önce F tipine geçişin ''toplumsal mutabakat sağlandıktan sonra'' yapılacağı açıklamasının hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

  "TBMM üyeleri, meslek kuruluşları ve bazı yazarlarımızın girişimleri sürerken, F tipi cezaevlerinin hizmete açılmasının ertelendiğini ifade ettim. Bu, eylemlerin sona erdirilmesi koşuluna bağlı bir ertelemeydi. Hayata Dönüş Operasyonu gerçekleştirildiği anda bizim elimizde F tipi cezaevleri dışında boş ceza infaz kurumu bulunmamaktaydı. Bizim normal olarak her yönüyle hazırlıklarımızı tamamlayarak, personeli özel olarak eğiterek açmayı düşündüğümüz takvimden daha önce açma zorunluluğuyla karşı karşıya kaldık."

  Türk, F tipi cezaevlerinde hiç bir eksiklik olmaması için çalışmaların sürdüğünü belirtti. Türk, F tipi cezaevlerindeki ısınma gibi bazı koşulların insan hayatını tehdit eder boyuttu bulunduğu iddialarının hatırlatılması üzerine ise "Bunun abartmalı olduğunu düşünüyorum. Bu cezaevleri normal olarak planlanandan önce hizmete sokulurken daha önce ısıtılmamıştı. Ama bu eksiklikler giderilmiştir. Sanıyorum ki artık şikayete yer verecek bir durum kalmayacaktır'' dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı