Gündem Haberleri

  Türk aydınlardan Cumhurbaşkanı Gül'e mektup

  Hürriyet Haber
  12.05.2010 - 15:53 | Son Güncelleme:

  Türk aydınları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, Anayasa değişiklik paketiyle ilgili düşüncelerini, kaygılarını içeren bir mektup yolladı. Mektupta imzaları bulunanlar arasında ünlü Türk Yazar Adalet Ağaoğlu, tiyatro sanatçısı Deniz Türkali ve DİSK Başkanı Süleyman Çelebi gibi bir çok isim bulunuyor.

  İşte aydınların Köşk’e yolladığı o mektup:

  İŞTE MEKTUPTA İMZASI OLAN AYDINLAR

   

  “Sayın Cumhurbaşkanı,

   

  Türkiye’nin bütüncül bir anayasa değişikliğine ihtiyacı olduğuna ve anayasa değişikliği sürecinin en geniş demokratik katılımla gerçekleşmesi gerektiğine inanıyoruz.

   

  Ancak, siyasal süreç bu yönde gelişmedi. İktidar partisinin hazırladığı anayasa değişikliklerinin görüşülüp oylanması TBMM’de tamamlandı ve paket onayınıza sunuldu. Anayasa değişikliği sürecine ve paketteki bazı düzenlemelere ilişkin değerlendirmelerimizi saklı tutarak, gelinen noktadaki kaygılarımızı ve görüşlerimizi dikkatinize sunmak ihtiyacı duyduk.

   

  TBMM’deki oylamaların ardından anayasa değişiklikleri arasında bulunan hak ve özgürlüklere dair maddelerin referanduma sunulmasını gerektirecek bir sonuç ortaya çıktı.Oysa çağdaş demokrasilerde insan hakları ve özgürlükleri ile ilgili düzenlemelerin referanduma sunulması düşünülemez.

   

  Referanduma sunulacak olan anayasa değişikliği paketi gerekli katılım ve müzakere süreci içerisinde hazırlanmış değil ve bütünsel bir değişikliği temsil etmemekte.Bu niteliklere sahip olmayan paketin maddelerinin, bütünsel değişikliklerde olduğu gibi,tek bir oyla referanduma sunulması seçmenin karar verme özgürlüğünü kısıtlayacaktır.

   

  Bu nedenle, anayasa değişikliği paketi içinde 26. maddede yer verilen, “halkoyuna sunulması halinde tümüyle oylanır” şeklindeki düzenlemenin demokratik ilkelere aykırılığının giderilmesine olanak tanımak için, değişiklik teklifini TBMM’ye iade etmenizi ve TBMM’nin de yukarıdaki görüşleri dikkate alarak, bu sürecin işleyişini demokrasiye katkı sağlayacak biçimde yönlendirmesini bekliyoruz.

   

  Böyle bir gelişmenin, referandum sürecinde artmasından endişe duyduğumuz toplumsal kutuplaşmayı azaltacağına inanıyoruz. Böylelikle, siyasi partilerin kapatılmasına dair hükümlerin AİHM ve Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu Kriterleri çerçevesinde istisnai bir durum olarak düzenlenmesi, temsilde adalet ilkesine imkan vermeyen barajın kaldırılması, seçim ve siyasi parti yasalarının daha demokratik hale getirilmesi gibi öncelikli gördüğümüz değişikliklerin de önünün açılabileceğini düşünüyoruz.

   

  Saygılarımızla”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı