GeriGündem Türk Awacs'ları 2000'de
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk Awacs'ları 2000'de

Türk Hava Kuvvetleri de, üzerinde dönen radarlarla havadaki roket, hava aracı ve benzeri maddeleri önceden saptamaya yarayan ve ABD Ordusu'nda AWACS olarak bilinen erken uyarı uçakları alacak. Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin, 4 HİK (Havadan Erken İhbar ve Kontrol) uçağının 2000 yılında Türk Ordusu'nda olacağını bildirdi.

Sezgin, FP Konya Milletvekili Veysel Candan'ın, HİK ihalesinde şartnamenin hiçbir ülkede kullanılmayan Boeing 767'lere göre hazırlandığı ve pahalı olması nedeniyle 500 milyon dolar zarar edileceği, Savunma Sanayii Müsteşarı Yalçın Burçak'ın Amerika'da Boeing'in av partisine katıldığı gibi iddiaları içeren yazılı soru önergesini yanıtladı.

Sezgin, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın 4 HİK uçağı için Haziran ayında açtığı ihalede üç firmanın tekliflerini 1 Aralık 1998'de vereceğini, ihaleyi kazanan firmanın 1999 ortalarında belirleneceğini, uçakların ise 2000 ya da 2001 yılında orduya geleceğini belirtti. Sezgin, ‘‘Türkiye ve coğrafyasındaki tüm hava hareketlerinin kapsamlı bir şekilde takibini sağlayacak HİK uçağı projesi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en büyük önceliğe sahip ihtiyaçlarından birisini oluşturuyor’’ dedi.

Sezgin, çağrılı üç firmadan biri olan Boeing'den HİK'lerin 737 versiyonu için de teklif istediklerini belirtirken, Savunma Sanayii Müsteşarı Yalçın Burçak'ın Boeing tarafından av partisine davet edilmediğini açıkladı.Yorumları Göster
Yorumları Gizle