Gündem Haberleri

  Türk asıllı papaz Belçika'da ırkçılıktan yargılıyor

  BRÜKSEL (A.A)
  24.02.2006 - 13:05 | Son Güncelleme:

  Belçika adaleti, Türk asıllı aşırı dinci papaz Samuel Özdemir'i ırkçılık ve yabancı düşmanlığını kışkırtma ithamlarıyla yargılıyor.

  Güneydoğu Anadolu bölgesinde 1942'de doğan Samuel Özdemir, ”Mezopotamyalı” olduğunu, “babasının, Hazreti İsa'nın dili olan Süryaniceyi konuştuğunu” ve “Hazreti İsa gibi, hayvanlar arasında, bir ahırda doğduğunu” anlatıyor.
  Kendisini tanıtırken, “6 yaşında rüyasında gördüğü meleğin” kendisine, “Bastonunu al. Hayvanlara ve insanlara çobanlık yap” dediğini söyleyen Samuel Özdemir, 1967 yılında papaz olduğunu, aralarında İstanbul'un da bulunduğu 10 kadar kentte görev yaptığını belirtiyor.

  Türkiye'de baskı gördüğünü öne süren papaz, Belçika'ya 1975 yılında “siyasi mülteci” olarak gelerek, Tournai Piskoposluğu'nun himayesine girdi. Kendisini eleştiren diğer papazlara “Marksist, alkolik, dinsiz ve kürtaj taraftarı” gibi suçlamalar yönelten papaz, Tournai Piskoposluğu'ndan uzaklaştırıldıktan sonra Charleroi kenti yakınlarındaki Montignies-Sur-Sambre bölgesinde 400 bin avroya bir kilise satın aldı. Irkçı ve aşırı sağcı görüşleri savunarak etrafında bir “sadıklar grubu” oluşturan papaza karşı adli girişimler 2002 yılında başladı.

  Vatikan'a karşı tavır alan, dualarını Latince yapan ve “Doğan her Müslüman Batı dünyasına yönelik bombadır” diyen Papaz Samuel, bazı insanları “sihirli elleriyle kanserden kurtardığı” iddialarını yaydı. “Bana saldıran herkes ölür” diyen, konuşmalarında İslam dinini ve Müslümanları hedef alan papaz, yerel gazetelere ilanlar vererek reklamını yaptı.
  Papaz Samuel, Hazreti İsa'yı taklit ederek eşek üzerinde gezdi, kendini sembolik olarak çarmıha gerdirdi ve bunları yaparken gazete ve televizyonları haberdar ederek kendisinden söz ettirdi. Papazın, insanlardan topladığı “bağışlarla” büyük paralar kazandığı ileri sürülüyor.

  Irkçılıkla Mücadele Merkezi'nin dava açması üzerine Charleroi'da yargılanan Papaz Samuel, mahkeme oturumlarına yüzlerce “taraftar” eşliğinde geliyor ve savunması, 4 ünlü avukat tarafından yapılıyor.
  Papaz Samuel Özdemir ile ilgili adli kararın 23 Mart'ta açıklanması bekleniyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı