GeriGündem Türk akademisi cinsiyet eşitliğinde birinci
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  29
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk akademisi cinsiyet eşitliğinde birinci

Türk akademisi cinsiyet eşitliğinde birinci
refid:23209818 ilişkili resim dosyası

İngiliz Times gazetesinin yüksek eğitim dergisi THE’nın yaptığı bir araştırmayşa dünyada en çok kadın akademisyenin görev yaptığı ülkenin Türkiye olduğu ortaya çıktı. Araştırmaya göre Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde çalışan akademisyenlerin yüzde 47,5’i kadın.

THE’nın Thomson-Reuters ile ortaklaşa gerçekleştirdiği araştırma akademide cinsiyet eşitliği konusunda en geri kalmış ülkenin ise akademisyenlerinin sadece 12,7’si kadın olan Japonya olduğunu gösterdi.

THE dergisinin Dünya Üniversite Sıralaması listesine giren 400 üniversitenin yolladığı veriler kullanılarak gerçekleştirilen araştırma İngiltere’de akademisyenlerin 34,6’sının, ABD’de ise 35,9’unun kadın olduğunu ortaya çıkardı.

ŞAŞIRTAN BİRİNCİLİK
Cinsiyet eşitliği endeksinde 68’inci sırada yer alan ve kadınların istihdama katılımının yüzde 28’de kaldığı Türkiye’nin akademide cinsiyet eşitliğini sağlayabilen tek ülke oluşu şaşkınlık yarattı.

Kadınların sadece yüzde 42,9’unun üniversite mezunu olduğu Türkiye’de akademisyenlerin yarısının kadın olmasının 1920’li yıllarda Türkiye’de eğitimde sağlanmaya çalışan cinsiyet eşitliğinin sonucu olduğu düşünülüyor. Türk eğitim kurumlarında kadınlar 1920’li yıllardan beri ders verirken, Avrupalı kadınların akademik hayatta söz sahibi oluşu 60’lı yıllara denk geliyor.

Bunun dışında akademik kariyerin Türkiye’de kadınlara uygun bir seçim olarak görülmesi de üniversitelerde cinsiyet eşitliğini sağlayan nedenler arasında gösteriliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle