Gündem Haberleri

  ‘Türk’ adı AİHM’de

  Lütfü KARAKAŞ / GÜMÜLCİNE, DHA
  05.10.2005 - 01:59 | Son Güncelleme:

  Yunan Yargıtayı, Batı Trakyalı kadınların kurduğu derneği, adında ‘Türk’ sözcüğü geçtiği için kapattı. Kararın AB normlarıyla çeliştiğini belirten dernek temsilcileri, AİHM’ye başvurma kararı aldı.

  YUNANİSTAN’da Batı Trakyalı Türk kadınların kurduğu ‘Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği’, içinde Türk sözcüğü geçtiği gerekçesiyle bu ülkenin Yargıtay’ı tarafından kapatıldı. Dernek, kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdı. Dernek Başkanı Hülya Emin, AB üyesi bir ülkede örgütlenme haklarının ellerinden alındığını söyledi. Emin, ‘Yüksek Mahkeme’nin derneğimiz aleyhinde aldığı karar, bizlere AİHM’ye gitmekten başka bir seçenek bırakmamıştır. Yüksek Mahkeme’nin kararının, Yunanistan Anayasası ve AB normları ile çeliştiğine inandığımız için AİHM’e başvurumuzu yaptık’ dedi.

  3 YILLIK DAVA

  Gümülcine’de Batı Trakyalı kadınlar, 3 yıl önce Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği’nin kuruluş dilekçesini vermişti. Ancak yerel mahkeme, derneğin adında ‘Türk’ kelimesi yer aldığı için kuruluşunu onaylamamıştı. Bunun üzerine derneğin Başkanı Hülya Emin, Yargıtay nezdinde yerel mahkemesinin kararına itiraz etmişti.

  MÜSLÜMAN VAR

  Yunanistan Yargıtay’ı da geçtiğimiz günlerde açıkladığı kararında, yerel mahkemenin kararına uyarak, derneğin kurulmasına izin vermemişti. Yargıtay, kararının gerekçesini Lozan Antlaşması’na dayandırarak, azınlığın sadece dini ‘Müslüman’ bir azınlık olduğu, milli kimlikle ‘Türk’ tanımlanamayacağını, dolayısıyla da bu derneğin isminde ‘Türk’ ibaresi bulunması nedeniyle kuruluşuna izin verilemeyeceğine hükmetmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı