Gündem Haberleri

  Türk: 312. madde değişikliği önemli bir adım

  Hürriyet Haber
  25.01.2002 - 14:11 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 159. ve 312. maddelerinde değişiklik yapan yasa tasarısının ''mütevazı ve önemli'' bir adım olduğunu söyledi.

  Devlet Bakani Nejat Arseven'in daveti üzerine başlatılan ve her ay yapılacak olan insan hakları üçlü bakanlar toplantısının ikincisi İçişleri Bakanlığı'nda yapıldı.

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk toplantının ardından gazetecilerin TCK`nın 159 ve 312. maddelerinde değişiklik yapılması tasarılarına ilişkin eleştirilerin hatırlatılması üzerine, bu konuya ilişkin görüşlerini dün TBMM Adalet Komisyonu`nda açıkladığını belirtti ve  ``O görüşlere eklenecek şu anda eklenecek bir şey yok. Ancak yasama süreci devam ediyor. Henüz tasarı yasalaşmış değildir. Tasarı Adalet Komisyonu`ndansonra Genel Kurul`da görülecektir. Süreç devam ediyor`` dedi.Türk, tasarının sadece mütevazı değil önemli bir adım olduğunu da söyledi.

  Bir gazetecinin ``milletvekillerine bu yasanın aynen geçmesi konusunda talimat geldiği`` şeklinde iddialar bulunduğunu anımsatması üzerine Türk, şunları söyledi:

  ``Bu çeşit haberlerin nasıl verilebildiğine şaşmamak mümkün değil.Böyle bir şey olamaz. O bilgisayarda yazılmış bir metin ben de gördüm.Milletvekillerine hiç kimse talimat veremez. Hükümet bir tasarı hazırlamıştır, tasarı orada her yönüyle tartışılmıştır, milletvekilleri de düşüncelerini söylemişlerdir. Kimsenin milletvekillerine talimat vermesi söz konusu olamaz. Böyle bir tamamen gerçek dışıdır.``

  İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ise toplantıdan sonra yaptığı açıklamada insan hakları alanındaki uygulamaların iyileştirilmesine yönelik faaliyetlerin bir kere daha değerlendirildiğini, söyledi. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yücelen, bir gazetecinin ``Paketin mini demokrasi değil antidemokrasi paketiolduğu ve özgürlükleri geriye götüreceği eleştirileri devam ediyor. Bu eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz?`` sorusuna ``Bu eleştirilerin yapılması, tartışılması insan hakları alanında kaydettiğimiz ilerlemenin bir göstergesidir. Demek ki demokratik bir şekilde demokrasinin gereği Türkiye`de demokrasinin tecelligahı olan TBMM`de bu konular tartışılabiliyor`` karşılığını verdi.

   ANAP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Mumcu`nun açıklamalarının ``hükümette bir uzlaşma sağlanmadığının göstergesi olup olmadığının`` sorulması üzerine de Bakan Yücelen, şunları söyledi:


  ``Bunlar sağlık işaretidir. Demek ki bizim iktidarımızı oluşturan partilerin hepsi milletvekillerini memur olarak görmüyorlar. Milletvekilleri, demokratik platformda asıl tenkitlerini yapabilecekleri bir ortamda yapabiliyorlar. Bunlar demokrasinin sağlıkişaretleridir.``


  ``Yeniden bir uzlaşma arayışı için konunun Liderler Zirvesi`nde ele alınacak mı?`` şeklindeki soruya Yücelen, böyle bir şeyin şu an gündemde olmadığını bildirdi.


  Yücelen, ``Bu değişikliği siz tatmin edici buldunuz mu?`` şeklindeki soruya ise ``Ben demokrasi adı altında yapılacak her iyileştirmeyi tatmin edici bulurum`` yanıtını verdi.

         

  KÜRTÇE EĞİTİM DİLEKÇELERİ

   

  Bakan Yücelen, Kürtçe eğitime ilişkin dilekçe verilmesi konusunun ele alınıp alınmadığını soran bir gazeteciye Rüştü Kazım Yücelen, konuyu ele aldıklarını belirterek, toplantıda Anayasa`nın ilgili maddelerinin okunduğunu ve İçişleri Bakanlığı`nca yayınlanan genelgeyide kendisinin izah ettiğini söyledi.Yücelen, sözlerini şöyle sürdürdü:


  ``Genelgede de davranış biçimini yönlendiren hiçbir cümle yok. O genelgede sadece tedbir alınması var, ama bu toplantıda gördük ki bu dilekçeler masumane sadece dilekçe hakkının kullanılması veya masumane bazı vatandaşların isteklerini yansıtmayan tamamen terör örgütünün yönlendirdiği eğilimini veren duygular tarafımdan arkadaşlarıma izah edildi. Bunun için terörist başının kardeşinin terör örgütünün borazanlığını yapan bir yayın kuruluşunda yayınlamış olduğu, orada yapmış olduğu konuşmalar tekrar dile getirilerek bu konunun tamamen yönlendirmeye dayalı olduğu tarafımdan vurgulandı. Diğer taraftan dilekçelerin alınış şekli, bunların mahkemelerce, savcılıklarca karara bağlanması yargının işidir.``


   Bakan Yücelen, bütün insanların insanca muamele görmesinden yana olduklarını ifade ederek, ``Hiç kimseye hiçbir işleminden yana sert muamele yapılmamasından yanayız. Bu konuda onun için ılımlı davranışı her konuda temenni etmekteyiz`` diye konuştu.

     

   

   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı