Gündem Haberleri

  Turizmi Ruslar canlandırdı

  Hürriyet Haber
  13.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin dünayca ünlü turizm cenneti Antalya, bu yıl ‘‘altın çağ’’ını yaşıyor. Geçen yıl 1.5 milyon olan turist sayısı 3 milyona çıktı. Antalya turizmininin canlanmasında Ruslar büyük rol oynadı. Rus, revü grupları ve şarkıcıları ile dünyanın dört yanından gelen turistleri eğlendiriyorlar.

  Önceki yıllarda terör olayları nedeniyle turist sayısının 1.5 milyonu geçemediğini söyleyen Antalya İl Turizm Müdürü Ayşe Feyizoğlu, ‘‘Bu yıl turizm patlaması yaşıyoruz. Tesislerdeki doluluk oranı yüzde 100'lere ulaştı. Rusya'nın dışa açılmasıyla birlikte Antalya turizmi de canlandı. Gelenler eğlence mekanlarını tercih ediyor. Ruslar, ülkelerindeki düşük maaşa karşın burada tatmin edici gelirle ceplerini dolduruyor’’ dedi. Feyizoğlu, bu yıl Antalya'ya 400 bin Rus turistin de geldiğini belirtti.

  Antalya'nın 5 yıldızlı otellerinden Falez'in Halkla İlişkiler Müdürü Sema Öğel de en iyi müşterileri arasında son yıllarda Rusların da yer almaya başladığını söyledi. Öğel, Rus turist sayısının önceki yıllara kıyasla hızla arttığını, ancak ekstra harcamaları olmadığını vurguladı. Sema Öğel, ‘‘Rus turistler otel ücreti dışında otelde ekstra harcama yapmıyor. Şehir içerisinde esnafa katkısı yok. Sadece eğlenmeye geliyorlar. Burada işletmecilere büyük rol düşüyor. Sistemi değiştirmemiz gerekiyor. Para harcatacak sistemler bulunmalı. Fakat eğlenmesini çok iyi biliyorlar. Onun için de Antalya'da pekçok eğlence merkezini Ruslar ayakta tutuyor’’ diye konuştu.

  Tekirova beldesinin en büyük diskolarından ‘‘X’’in sahibi Osman Kaplan da Rus dans grubu çalıştırdığını söyleyerek ‘‘Gösterilerle müşterileri canlı tutuyorlar. Olmasaydılar ne yapardık bilmiyorum. Hem astronomik ücret istemiyorlar, hem de Avrupalı meslektaşlarına taş çıkartıyorlar. Bize göre Ruslar çok önemli’’ diye konuştu.

  Hedef 12 milyon turist

  TURİZM Bakanı Erkan Mumcu, bu yıl sezon başında hedeflenen 10 milyon turist rakamının aşılacağını, 2001 yılında ise hedefin 12 milyon turist olduğunu açıkladı. Turizmdeki yapısal sorunların devam ettiğini ve biriken bu sorunları çözmekte geç kalındığını söyleyen Bakan Mumcu, turizmcilerin yurt dışı tanıtımlarda üzerlerine düşen görevleri yerine getirmediklerinden yakındı. Türkiye'nin büyük ve enerjik bir ülke olduğuna değinen Bakan Mucu, son 15 yıl içinde ortalama yılda yüzde 17.3 oranında büyüyen turizm sektörünün bundan sonra da büyümeye devam edeceğini söylemenin kehanet olmayacağını söyledi.

  Turcular moral verdi

  ULUSLARARASI Tur Operatörleri Federasyonu (IFTO-International Federation Of Tours Operators) Başkanı İngiliz Martin Brackenbury, Türkiye için 20 milyon turistin hayal olmadığını söyledi. IFTO'nun Antalya'da yapılan toplantasının ardından basın toplantısı düzenleyen Brackenbury, Türkiye için 10 milyon turistin az olduğunu ifade etti. Türkiye'nin turist sayısını 20 milyona çıkartmasının hayal olmadığını belirten Brackenbury, ‘‘Doğru yatırımlar yaparsanız, sektörde ilk 5 ülke arasına girersiniz’’ dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı