Gündem Haberleri

  Turizme bir darbe de sağlıktan

  Hürriyet Haber
  21.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Oteller ve tatil köyleri boş. Pekçok tesis sezonda kapalı. Turizmciler çığlık çığlığa... Az sayıdaki turist ise geldiğine pişman. 25 Rus sigorta şirketi, Rusların sağlık kuruluşları tarafından dolandırıldığı iddiasıyla şikayette bulundu.

  Turizme bir darbe de özel sağlık kuruluşlarından geliyor. 25 Rus sigorta şirketi, özellikle turistik bölgelerde bulunan bazı özel klinik ve hastaneleri ‘şişkin fatura ve özensiz bakım’ nedeniyle Sağlık Bakanlığı'na şikayet etti.

  Şikayet dilekçesinde, ‘Rus turistlerin insan haklarının ihlal edildiği’ vurgulandı. Sorun, Rusya Büyükelçisi Aleksander Lebedev ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu ile Turizm Bakanlığı'nda masaya yatırıldı.

  Sağlık Bakanlığı'na 2 Temmuz'da gönderilen dilekçede, tatil yeri olarak Türkiye'yi seçen Rusların sayılarının gün geçtikçe arttığı vurgulandı. Bununla birlikte sağlık problemlerinin de arttığı belirtilen dilekçede, bazı klinik ve hastaneler tarafından Rus turistlere çıkarılan faturaların yüksekliğine dikkat çekildi.

  SİGORTA TARİFELERİ DÜŞÜK

  Rus sigorta piyasasında sigorta tarifelerinin diğer ülkelere oranla çok düşük olduğu vurgulanan dilekçede, ‘Dolayısıyla yüksek fiyatlarla tıbbi işlemleri yapmamız imkansız olmaktadır’ denildi.

  Uluslararası Anonim Sigorta Şirketi İnko tarafından Kemer'de bir özel hastaneye noter kanalıyla gönderilen uyarı yazısında ise Bermont Aleksandr adlı hastaya 23 bin dolardan (yaklaşık 10 milyar) fazla fatura çıkarılmasından yakınıldı.

  Hastanın klinikte zorla tutulması, sigorta poliçesi olan müşteriden nakit para istenmesi, pasaportun zorla alınması ve iadesinin geciktirilmesi gibi şikayetler Rusya Büyükelçiliği'ni de devreye soktu.

  Rusya Büyükelçiliği Başkonsolosluk Şubesi Müdürü Sergei Kozlenko Dışişleri Bakanlığı kanalıyla durumu Sağlık Bakanlığı'na yazıyla bildirdiklerini söyledi.

  ELÇİLİK DEVREDE

  Bu arada Rusya Büyükelçisi Aleksander Lebedev de Turizm Bakanı Erkan Mumcu ile görüşerek sorunu iletti. Bakan Mumcu, Büyükelçi'nin olayların münferit gerçekleştiğini söylediğini belirtti. Lebedev'in buna rağmen yaşananların Türk turizmine menfi etkisi olabileceği uyarısını da yaptığını kaydeden Mumcu, Hürriyet'in sorusu üzerine şunları söyledi:

  ‘‘Kapsamlı bir şikayet olmadı. Ancak kalite ayrıntılarda gizlidir. Bugün istisna olanlar yarın genelleşebilir. Bu yüzden hiçbir konuda taviz veremeyiz. Kriz dönemlerinde ençok korktuğum hadise düşük fiyat veren tesislerin kaliteden taviz vermeleri. Krizde kalite imajına dönük bir yara almamalıyız.’’  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı