Gündem Haberleri

  Turizmde kaliteli eleman dönemi

  Hürriyet Haber
  16.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'de turizm eğitimi alanında ilkleri gerçekleştiren isimler arasında gösterilen Baybars Altuntaş, Türkiye'nin ilk hosteslik, ticketing, yer hostesliği, profesyonel tur operatörlüğü kurslarını açtı. Deulcom International Yönetim Kurulu Başkanı Baybars Altuntaş, ‘‘Sektöre uluslararası standartlarda beceriye sahip, kaliteli ve eğitimli olan yönetici ve ara eleman yetiştiriyoruz. Bu alanda büyük bir açığı kapatıyoruz’’ dedi.

  DIŞARIYA ELEMAN

  Yetiştirdiği elemanların yüzde 80'inin havalimanı, havayolları, seyahat acentaları, halkla ilişkiler birimlerinde görev aldığını belirten Altuntaş, ‘‘Yurtdışına bile eleman ihraç ettik. Yetiştirdiğimiz birçok hostes Amerikan, Arap ve Avrupa havayollarında görev yapıyor’’ diye konuştu. Altuntaş, 1992 yılında Türkiye'de seyahat acentalarında yetişmiş tur operatörlüğü açığını görerek, Milli Eğitim Bakanlığı'na başvurdu ve ilk ‘tur operatörlüğü’ kursunu açtı. Bu aşamadan sonra eğitimli eleman yetiştirmek için harekete geçen Baybars Altuntaş, ‘‘Türkiye'de turizm denilince otelcilik anlaşılıyor. Meslek liseleri, yüksek okullar ve üniversitelerde turizm eğitimi var. Ancak, hepsinin müfredatı otelcilik yetiştirme üzerine kurulmuş. Oysa, turizm sektörü denince bunun içine havayolları, tur operatörlüğü, seyahat acentaları da girer. Turizmde artık yalnız otelcilik devri yok’’ dedi.

  Tur operatörlüğünün ardından yine ilk kez 'hosteslik' kursunu açan Altuntaş, daha sonra da 'ticketing', 'yer hostesliği', 'profesyonel tur operatörlüğü' 'halkla ilişkiler' kurslarıyla çalışmalarına devam etti.

  Geçtiğimiz günlerde yine bir ilke imza atan Altuntaş, seyahat acentalarında kullanılan 'bilgisayarlı rezervasyon sistemleri eğitim' kursunu açtı. Taksim, Bakırköy, Ankara, İzmir ve Kadıköy'de merkezleri bulunan Deulcom International'ın Yönetim Kurulu Başkanı Baybars Altuntaş, turizm sektöründe ara eleman yetiştirmek için yeni projeler gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

  Alanya turistlere kaldı

  Okulların açılması ve yerli turistlerin evlerine dönmesiyle birlikte sahiller yabancı tatilcilere kaldı. Eylül ayı ortalarına gelinmesine rağmen hava sıcaklığının mevsim normali üzerinde seyretmesi turistleri memnun ediyor. Antalya ve sahil ilçelerinin plajlarını dolduran Avrupalı tatilciler, eylül güneşiyle yanmanın keyfini doyasıya çıkarıyor. Antalya'nın dünyaca ünlü Konyaaltı ve Lara plajları ile Alanya'nın Damlataş plajını tıklım tıklım dolduran turistler, sere serpe güneşlenip denize giriyor. Sahillerdeki bu canlılık, sezon başından beri sorun yaşayan turizmcilerin de yüzünü güldürüyor. Tesislerin eylülde yüzde 60-70 doluluk oranı ile çalıştığını belirten işletmeciler, yüksek hava sıcaklığının bunda önemli bir rol oynadığını söylediler.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı