Gündem Haberleri

  Turizmde çifte rezervasyon uyarısı

  Fatih TEKECİ/ANTALYA, (DHA)
  06.02.2011 - 14:57 | Son Güncelleme:

  ANTALYA’da sektör temsilcileriyle bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, Mısır’daki olayların ardından 20 milyon ziyaretçinin, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu başka bölgelere yöneleceğini belirterek, "Çifte rezervasyonlar en büyük korkumuz" dedi.

  Bakanlığa bağlı müşavir ve ataşeler, Lara’daki Delphin Palace Otel’de düzenlenen toplantıda turizm sektörü temsilcileriyle buluştu. Tanıtma Genel Müdürü Taşbaşı, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) ev sahipliğindeki toplantıda turizm sektörünün sorunlarını ve çözüm önerilerini tartışmak istediklerini söyledi. Taşbaşı, geçen yıl Türkiye’ye gelen turist sayısının, önceki yıla göre yüzde 5,5 oranında artış gösterdiğini hatırlattı. Dünyada önemli bir ekonomik kriz yaşanırken, Türkiye’de turizmde artış olduğuna dikkati çeken Taşbaşı, bu yıl daha ciddi artışlar beklediklerini söyledi.

  MISIR’DAKİ GELİŞMELER

  Son günlerde Ortadoğu’da görülen gelişmelerin turizm sektörü üzerindeki etkilerine de değinen Taşbaşı, "Ülkelerin iç işlerinde yaşanan karışıklıklardan mutluluk duymuyoruz. Bugün dostumuzun başına gelen yarın bizim başımıza gelebilir. Ülke olarak kimsenin sıkıntısından mutluluk duymuyoruz. Ama bir realite de ortada" dedi.

  Şu anda nereye gideceği belli olmayan 20 milyon ziyaretçinin bir takım başka yerlere yöneleceklerine dikkati çeken Cumhur Güven Taşbaşı, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Muhtemelen bunların bir kısmı ülkemizi tercih etmek durumunda olacak. Burada çifte rezervasyonlar en büyük korkumuz. Geçen sene Mısır’ın yaptığını, Türk operatörler yolcularını götürdüklerinde, birçok kişi bayram tatiline giderken tatillerini zehir zemberek, kapılarda, sokaklarda geçirdiler. Çifte rezervasyon yapılmıştı."

  GÖRGÜLÜ’DEN UYARI

  Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) İkinci Başkanı Talha Görgülü de Mısır’daki gelişmelere değinerek, böyle kötü günlerden avantaj beklemenin kendilerine yakışmayacağını söyledi. Şubat, mart ve nisan aylarında Mısır’a gidecek turistlerin Türkiye’ye kayabileceğini bildiren Görgülü, bunu bilen turizmcilerin Mısır’dan kayacak turistleri beklemek için kontratlarını kullandırtmamaya başladıklarına işaret etti. Görgülü, şöyle konuştu:

  "Eğer Mısır bugünleri kısa sürede geçirir, barış ve huzura kavuşursa, mayıs, haziran, temmuz, ağustos, eylül aylarında yüzde 50’lere varan indirim yapar. Buna dikkat etmemiz lazım. Kontrat yapılmış odalarını, yıllardır otelleri destekleyen tur operatörlerinin odalarını kesip, 1-2 ay sonra Mısır’dan boşalacak turistlere daha yüksek fiyatla satma mantığına girmek, kaptı kaçtı olayına giriyor. Bu, turizme zarar verir."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı