Gündem Haberleri

  Turizm bölgelerinde kuş gribi önlemi talebi

  MUĞLA (A.A)
  13.01.2006 - 12:12 | Son Güncelleme:

  Muğla'nın Bodrum, Milas ve Marmaris ilçelerinde, köylüler ve turistik tesislerin yöneticilerinden, besledikleri kanatlı hayvanların bölgeye gelen tatilcilerle temasını önleyici tedbirler almaları istendi.

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın talimatı doğrultusunda göçmen kuşların göç yolları üzerinde bulunan bölgelerde yaşayan vatandaşların “kuş gribi” konusunda eğitimine yönelik çalışmalar sürüyor.

  Milas İlçesi'nde yapılan eğitim çalışmaları ilk olarak göçmen kuşların uğrak yeri olan Bafa Gölü ve çevresinden başlatıldı. Eğitim çalışmasına Milas İlçe Tarım Müdürü Ali Akay, Milas Sağlık Grup Başkanı Dr. Veli Ertuğrul ve Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı katıldı.

  İlçeye bağlı Pınarcık, Kapıkırı, Bafa merkez ve Gölyaka köylerinde bulunan vatandaşlarla köy kahvelerinde düzenlen toplantılarda “kuş gribi” konusunda el ilanları dağıtıldı.

  Milas İlçe Tarım Müdürü Akay, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından alınan kararlar doğrultusunda kanatlı hayvan besleyen vatandaşların kanatlı hayvanlarını kümeslerinde beslemesi ve dezenfekte çalışmaları yapması gerektiğini söyledi.

  “SÖNMEMİŞ KİREÇLE KÜMESLERİ DEZENFEKTE EDİN”

  Kümeslerde ve kanatlı hayvanların yaşadığı alanlardaki dezenfekte işleminin sönmemiş kireçle yapılabileceğine işaret eden Akay, bunu yapmayanlar hakkında cezai işlem uygulanacağını da söyledi.
  Ülke genelindeki kuş gribi vakalarını televizyonlardan izlediklerini belirten köylüler de bilgilendirme toplantılarının çok yararlı olduğunu, hastalık hakkında ayrıntılı bilgi sahibi edindiklerini, hayvanlarını kapalı alanlara alarak dezenfekte çalışmalarını yapacaklarını söylediler.

  ÖRDEKLERİ DEMİR KAFESLERE KOYDULAR

  Köy muhtarlarının uyarısından sonra Marmaris, Bodrum, Fethiye ve Milas'ta bulunan turistik tesislerin yöneticileri, tatilcilerin ilgisini çekmek için besledikleri tavuk, ördek, kaz ve güvercinleri özel yaptırılan demir kafeslere koymaya başladılar.

  Marmaris'in Sedir Adası'na gidenlerin teknelere bindiği sahilde turistik tesis işleten Cemal Bingöl, yıllardır turistik tesislerinde tatilcilerin çocuklarının sevmesi için Amerikan ördeği beslediklerini belirtti. Bingöl, “Köy muhtarlığının uyarısı üzerine ördekleri özel yaptırdığımız demir kafeslere koyduk. Bizim için önemli olan insanlarımızın sağlığı. Bölgeye gelen ziyaretçilerin çocukları ördekleri kafesin dışından izliyorlar. Ziyaretçilerin ördeklerle temasına izin vermiyoruz” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı