Gündem Haberleri

  Turistleri dolandıranlar yargılanıyor

  A.A
  12.05.2008 - 12:42 | Son Güncelleme:

  Antalya'da alışveriş yapan Almanya ve Avusturya uyruklu turistleri, ülkelerine döndükten sonra telefonla arayarak, yaptıkları alışveriş dolayısıyla vergi borcunun çıktığını, ceza gelmemesi için para göndermeleri gerektiğini öne sürerek, dolandırdıkları iddia edilen 19'u tutuklu 36 sanığın yargılanmasına başlandı.

  Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk duruşmasına, sanıklar, sanık yakınları ve avukatlar katıldı.

  Duruşmada iddianameyi okuyan Cumhuriyet Savcısı, sanıkların Antalya ve bazı turistik bölgelere tatil amacıyla gelerek alışveriş yapan Almanya ve Avusturya uyruklu turistlerin adres ve telefon bilgilerini temin ettikleri, ardından turistleri aradıklarını belirtti. Sanıkların, turistlere, alışveriş yaptıkları iş yerinde maliye görevlilerinin inceleme yaptığını, bu inceleme sonrası kendilerine yüklü miktarda vergi borcu çıkacağını söylediklerini ifade eden Savcı, bundan dolayı da iş yerlerine gümrük ya da vergiyle ilgili masrafları yatırmaları halinde hem iş yerlerinin hem de kendilerinin vergi borcundan kurtulacağı yönünde telkinlerde bulunduklarını belirtti.

  Cumhuriyet Savcısı, sanıkların, turistlere, gönderecekleri paraların daha sonra kendilerine iade edileceğini belirttiklerini, ancak aldıkları paraları iade etmeyerek turistleri dolandırdıklarını kaydetti.

  Savcı, sanıkların vergi memuru adına kendi isimlerini ya da düzenledikleri sahte kimlik bilgilerinde bulunan isimleri turistlere gönderdiklerini, turistlerin uluslararası havale yöntemiyle gönderdikleri paraları çektiklerini dile getirdi.

  Savcılık, polis tarafından ele geçirilenlerle, Interpol tarafından gönderilen belge ve bilgiler ışığında, sanıkların “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgütü yönetmek, örgüte üye olmak, örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmadan bilerek ve isteyerek yardım etmek, bilişim sistemlerinin ve banka ve kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle nitelikli dolandırıcılık, sahte belge düzenlemek ve kullanmak” suçlarını işlediklerini ve cezalandırılmalarını talep etti.
  Yabancı uyruklu 74 şikayetçi tarafından Interpol'e ulaşan ve mahkemeye gönderilen şikayet dilekçeleri ile delillerin 19 klasörden oluştuğu belirtildi.

  Mahkemede savunma yapan sanıkların birçoğu kendilerinin halı satıcısı olduğunu, şikayette bulunan yabancıların kendilerinden veresiye aldıkları halıların paralarını gönderdiklerini öne sürdüler. Bazı sanıklar ise dolandırıldıklarını öne süren yabancılara borç verdiklerini ve yabancıların ülkelerine dönünce borçlarını geri ödediklerini iddia ettiler.

  “SİZLER BİZİM MÜŞTERİMİZSİNİZ”

  Savcılık tarafından suç örgütü lideri olmakla suçlanan halıcı Selçuk T, kendisinin çok iyi satıcı olduğunu, ürünün internet üzerinden fotoğrafını göstermek suretiyle çok rahat satış yapabildiğini öne sürdü. Selçuk T. turistlerin, internet aracılığıyla satın aldıkları halıların paralarını gönderdiklerini, bu nedenle haksız yere tutuklu bulunduğunu savundu. Selçuk T, ifade verirken sesini yükseltmesi üzerine, Mahkeme Başkanı Mustafa Şahin tarafından uyarıldı. Şahin, “Sakin ol. Biz sana kızmıyoruz. Olayı aydınlatmaya çalışıyoruz. Sizler bizim müşterimizsiniz” dedi.


  Bu sözler üzerine salonda bulunan sanık yakınları, sanıklar ve avukatlar uzun süre güldü.

  Duruşma sonunda mahkeme heyeti, tutuklu 19 sanıktan Gündüz H.A, Dilaver A, Hüseyin O.Ç, Namık A. ve Muhittin K.E'nin tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine; Ertuğrul Ç, Selçuk T, Ahmet Ç, İsmail A, Erol T, Çelikan V, Halil S, Yıldırım A, Muzaffer O, Aytaç E, Coşkun Ç, Mustafa Ç, Ümran E. ve Can Ç'nin tutukluluk hallerinin devamına ve dosyadaki eksiklerin giderilmesi için duruşmanın ertelenmesine karar verdi.

  Antalya Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği tarafından, geçen yıl haziran ayında turistlerden çok sayıda şikayet gelmesi üzerine, halı satıcıları ve kuyumculara yönelik operasyon yapılmıştı. Operasyonda yakalanan zanlılardan 19'u tutuklanmış, 17'si ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı