Gündem Haberleri

  Turiste yunus gösterisi yok

  Göksel YAPAR / DHA
  15.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Alman turizm şirketi TUI, Antalya’daki iki ayrı yunus gösteri merkezini hayvanseverlerin eleştirilerini dikkate alarak programından çıkardı.

  Hayvan dernekleri bu karara sevinirken, gösteri merkezleri işletmecileri tepki gösterdi.

  TUI’den yapılan açıklamada, hayvanları koruma örgütlerinin eleştirilerine hedef olan Antalya’daki yunus gösteri merkezi Dolphinland’le ve Belek’teki Troy’u incelediklerini belirten TUI Kalite ve Çevre Yönetimi Sorumlusu Harald Zeiss, “İncelemeler sonucunda havuzların büyüklüğü, şovlar sırasındaki gürültü derecesi, hayvanlara yaklaşım ve temizlik konularının bizim asgari ölçülerimize uymadığı tespit edilerek, bu merkezler hemen satış programımızdan çıkarılmıştır” dedi.

  Anlamsız bir durum

  TUI’nin kararı üzerine Dolphinland’ın dört yıllık işletmecisi Murat Selek, “Bu kriterler dört yıldır sorulmadan neden turist getirildi? Geçen yıl şartlar uydu da bu yıl niye uymadı? Manasız bu durum” dedi. Troy işletmecisi Murat Süğlün ise Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca haftalık ve aylık periyotlarla denetlendiklerini söyledi. Süğlün, “Hiçbir işletmede hiçbir canlıya eziyet çektirildiğini kabul etmem. Avrupa standartlarının tamamını kapsıyoruz. Ayrıca çok ciddi denetimlerden geçiriyoruz” dedi.

  Karar mutlu edici

  HAYVANLARI Koruma Derneği Antalya Şubesi Başkanı Sevda Kıraç şunları söyledi: “Mutlu oldum, TUI’yi tebrik ediyorum. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na geçen yıl dilekçe yazarak bu merkezlerin kaldırılmasını istemiştik. Köpek balığı, yunus ya da balina havuzda yaşayamaz.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı