Gündem Haberleri

  "Turist sayısı arttı ama karlılık yok"

  ANKA
  24.10.2007 - 14:14 | Son Güncelleme:

  Türkiye Otelciler Federasyonu’nun (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, turizmde kişi sayısı bakımından geçmişe oranla bu yıl daha iyi bir düzeye ulaşıldığını, ancak dolar kurundaki düşüş nedeniyle bu yükselişin karlılığa dönüşmediğini belirterek, önümüzdeki dönemde bütün tesislerin Euro’ya dönmesini istediklerini söyledi.

  TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, düzenlediği basın toplantısında, yaşanan terörle ilgili son gelişmelerin sektöre ilişkin etkisine değindi. Barut, Hükümetin tezkere ile sınır ötesi operasyon yetkisi almasının sektörü olumsuz etkilemediğini, ancak barış işi olan turizmin bölgede yaşanabilecek farklı durumdan olumsuz etkilenebileceğini söyledi.

  TURİST SAYISI ARTTI AMA KARLILIK OLMADI

  Barut, Türkiye’nin turizmde kişi sayısı bakımından geçmişe oranla bu yıl daha iyi bir orana ulaştığını, tüm bölgelerde yükselme olduğunu belirterek, dolardaki düşme nedeniyle bu yükselişin karlılığa yansımadığını ifade etti.

  Karlılık olarak beklentilerine ulaşamadıklarını ancak 2008’de beklentileri yakalayacaklarını dile getiren Barut, Rusya, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkeleriyle dolar, Avrupa ve diğer ülkelerde euro ile çalıştıklarını söyledi. Barut, önümüzdeki dönemde bütün turizm tesislerinin Euro’ya dönmesini istediklerini vurguladı.

  "ÖNÜMÜZDEKİ 4-5 YIL SEKTÖRDE BÜYÜME YILI"

  Barut, önümüzdeki 4-5 yılı sektörün “büyüme yılı” olarak gördüklerini ifade ederek, “Fiyatı yukarı çekip kaliteli hizmet sunmak ve turizm sezonunu uzatmak amaçlarımız arasında yer alıyor. Tur operatörlerimiz sektörde yüzde 5-10 gibi bir artış bekliyor. 3.5 milyonları zorlarız, 4 milyona doğru gideriz” dedi. Barut, turizmde sınıf atlamak için zincirleme otellere, markalaşmaya daha çok ağırlık vermek ve tesislere yatırım yapmak gerektiğini kaydetti.

  "SIKINTI BEKLEMİYORUZ"

  Turizm sektöründe önümüzdeki dönemde sıkıntı yaşamayı beklemediklerini söyleyen Barut, 4 aylık turizmle para kazanmanın artık mümkün olmadığını, turizm sezonunun çeşitlendirilerek, uzatılmasının şart olduğunu ifade etti.

  Ege Bölgesindeki turist kaybı ve Alman turistlerin eskisi gibi Türkiye’ye gelmediğine ilişkin sorular üzerine Barut, Alman turist sayısında yaşanan azalmanın Kuşadası’nda başladığını, Almanların Antalya’nın doğusuna yerleştiklerini kaydetti. Barut, Marmaris’te yeterli yatak sayısının olmaması ve ürün bazında yeterli karşılığın verilmemesi nedeniyle Almanların kaybedildiğini ifade ederken, Bodrum için ise “Tarifeli seferlerin olmaması sıkıntı yaratıyor. İnsanlar charter seferlerini tercih etmiyor, tarifeli uçak istiyor. Antalya, Dalaman ve Bodrum gibi yerlere tarifeli sefer yok. İngiliz havayolları önümüzdeki dönem Bodrum’a tarifeli sefere başlıyor. Umarım THY’ye örnek olur” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı