Gündem Haberleri

  Turist profili genişliyor

  Hürriyet Haber
  24.11.2001 - 16:15 | Son Güncelleme:

  Türkiye, Avrupalı turistlerin gözdesi olurken, 65 milyon nüfusu ve kişi başına yıllık 7 bin dolar geliriyle, İran da Türkiye`nin önemli turizm pazarlarından biri olmaya aday haline geldi.

  Antalya`da düzenlenen ``Meditt-Antalya`` Akdeniz Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı`na 30 kişilik bir ekiple ``çıkarma yapan`` İranlı turizmciler,  Antalya yöresindeki turistik tesis yöneticileriyle yoğun görüşmeler yaparak bağlantılar kurdular.

  İran`da yarısı devlete ait olan İran Touring, Tourism Investment Şirketi Satış Müdürü Seyfullah Javan, yaptığı açıklamada, şirketinin İran`da 76 otel işlettiğini ve tur operatörlüğü yaptığını söyledi. İran`dan Türkiye`ye her yıl 1 milyon kişinin geldiğini, ancak 2001 yılı rakamlarına göre, bunlardan 150 bininin paket turlarla organize turizm hareketine katıldıklarını belirten Javan, ``Önümüzdeki sezon paket turlarla Türkiye`ye gelecek İranlı turist sayısının en az yüzde 10 oranında artacağını tahmin ediyoruz. En çok Fransa, İngiltere ve Almanya`ya giden İranlı turist, önümüzdekisezon Türkiye`ye yönelecek`` dedi.
  Türk kültürünün İranlılara yabancı olmadığını, son 10 yılda Türkiye`nin turizmde büyük bir atılım gerçekleştirerek uzmanlaştığını anlatan Javan, şunları söyledi:

  ``İranlılar Türkiye`yi, sahilleri dağ manzarası, ucuzluğu ve güvenliği için tercih ediyor. Aileleriyle birlikte Türkiye`ye gelen İranlılar, burada denizin ve su parklarının tadını çıkartıyor ve bol bol alışveriş yapıyor. Bazı İranlılar ise İstanbul`a kültür turizmi için gidiyor ve eşsiz mimari özellikleri olan camileri geziyorlar. Türk polisi ve jandarması, son 15 yılda güvenlik konusunda çok önemli aşamalar kaydetti. Tatilde güvenlik bizim için en önemli unsurlardan biridir. Ayrıca Türkiye`deki otellerde çok profesyonelce ve kaliteli hizmet sunuluyor. Bu da bizim için çok önemli.``

  Seyfullah Javan, yaz sezonunda İran`dan Antalya`ya 300 kişilik Airbus`larla günde 3 sefer düzenlediklerini, bu yıl ise sefer sayısının bazı günler 4`e çıkabileceğini anlattı.

  Javan, Meditt-Antalya Fuarı`nı organize eden Ekin Yazım Merkezi`nin İran`daki seyahat acentecilerini fuara davet etmeleri üzerine Antalya`ya geldiklerini belirterek ``Bu bizim çok hoşumuza gitti. Türkiye de İranlı turistlerin hoşuna gidiyor. Genelde 1 hafta tatil yapan İranlılar, buradan çok güzel anılarla ayrılıyorlar`` dedi.

  Almanya`da 1 haftalık Türkiye tatilinin 350 dolara, İran`da da 550 dolara satıldığını kaydeden Javan, bu rakamın bile ucuz olduğunu ifade etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı