Gündem Haberleri

  Turist akını

  Hürriyet Haber
  17.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Günde ortalama bin kişinin ziyaret ettiği Antalya'ki tarihi Aspendos Tiyatrosu'nu bu yılın ilk üç ayında 57 bin kişi gezdi.

  ANTİK çağın şahaserlerinden Antalya'daki Aspendos Tiyatrosu yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Günde ortalama bin kişinin ziyaret ettiği tarihi tiyatroyu yılın ilk üç ayında toplam 57 bin kişi gezdi. Bu sayının sezonunun ilerleyen aylarında katlanarak artacağı belirtildi.

  İLK ÜÇ AY

  2000'in ocak, şubat ve mart aylarında 104 milyar lira ödeyerek gezdiği Aspendosu geçen yıl da 104 bini yerli, 250'si yabancı olmak üzere toplam 354 bin kişi ziyaret etmişti. Geçen yıl 408 milyar lira giriş ücreti alınan Aspendos halen yörede en çok ziyaret edilen mekanların başında geliyor.

  AKUSTİK ŞAHESERİ

  Roma döneminde yapılan tiyatronun akustik özelliği bakımından dünyada bir eşi daha bulunmuyor. Dönemin mimari teknikleriyle yapıldığına insanların inanmakta güçlük çektiği tiyatroda, zemindeki bir ses hiçbir kayba uğramadan sanki yanında konuşuluyormuş gibi duyulabiliyor.

  SANATSAL ETKİNLİK

  Dev tiyatroda bu yapılacak sanatsal etkinlikler ise 20-26 Mayıs tarihleri arasında Devlet Tiyatroları Belek Aspendos 1. Tiyatro Festivali ile start alacak. Bunu her yıl gelenek olarak düzenlenen 16 Huziran'daki Opera ve Bale Festivali izleyecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı