Gündem Haberleri

  Turgutlu'da kuş gribi şüphesi

  MANİSA/BATMAN (AA)
  14.10.2005 - 10:57 | Son Güncelleme:

  Manisa'nın Turgutlu İlçesi'nde bir evin çatısında beslenen güvercinlerden ölenler olması üzerine, güvercinlerle teması olan 9 kişiden kan örneği alındı.

  Kuş gribi H5N1 virüsünün olası etkileri

  Manisa İl Sağlık Müdür Yardımcısı Osman Öztürk, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçe merkezindeki bir evin çatısında beslenen güvercinlerden 15 gün içinde yaklaşık 40 tanesinin ölmesi üzerine, komşulardan birinin Turgutlu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'ne durumu ilettiğini söyledi.

  Bunun üzerine zabıtanın İlçe Sağlık Grup Başkanlığı ile bağlantı kurduğunu ve güvercinlerle temas eden 9 kişinin evlerinden alınarak Turgutlu 82. Yıl Devlet Hastanesi'ne götürüldüğünü ifade eden Öztürk, şu bilgileri verdi:

  “İhbar üzerine kuşların sahibi olan aileyi ve ihbarda bulunan komşu aileyi, yani toplam 9 kişiyi hastaneye aldık. Bu kişilerden kan örnekleri aldık ve İzmir'e gönderdik. Bu arada ölen kuşlardan bazılarını da incelenmek üzere İzmir'deki Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü'ne götürdük. Söz konusu 9 kişide hastalık belirtisi yok, ancak tedbir olsun diye kuşlarla teması olan herkesi bu incelemenin içine aldık. Belediye ekipleri de iki ailenin evini ve güvercinlerin barındığı yeri ilaçladı.”

  BATMAN'A CANLI KANATLI HAYVAN GİRİŞİ YASAKLANDI

  Batman Valiliği'nin kente canlı kanatlı hayvan girişini yasakladığı bildirildi. Tarım İl Müdürü Erdal Özer, Batman'da kuş gribi ile ilgili çalışma yürüttüklerini, Hıfzıssıhha Meclis Kurulu'nun kente canlı kanatlı hayvan girişinin yasaklanması yönündeki kararını valiliğe sunduklarını belirterek, kararın onaylandığını söyledi.
    
  Özer, vatandaşların paniğe kapılmamaları gerektiğini, bunun sadece bir önlem olduğunu ifade ederek, “Yasak, Balıkesir'in Manyas İlçesi'ne bağlı Kızıksa Beldesi'ndeki karantina sona erene kadar sürecek” dedi.

  DSÖ, ÖNLEMLERİN ARTIRILMASINI İSTEDİ
    
  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bazı Avrupa ülkelerine sıçrayan kuş gribi virüsüne karşı alınan önlemlerin artırılması çağrısında bulundu.
    
  Açıklamada, insan ve hayvan üzerindeki gözetimin artırılması istendi ve “DSÖ, virüsün görüldüğü ülkelere, özellikle hayvanların itlafı ile olası ateş yükselmesi ve solunumla ilgili belirtiler konusunda insanların tetkikine yönelik belirli önlemleri almaları tavsiyesinde bulunuyor” denildi.
    
  Örgütün internet sayfasında yayımlanan bildiride de tüm kanıtların, Asya'da 60 kadar kişinin ölümüne yol açan H5N1 virüsünün kanatlı hayvanlardan insana kolayca bulaşmadığını gösterdiği bilgisi verildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı