Gündem Haberleri

  Turgut Özakman son yolculuğuna uğurlandı

  DHA
  30.09.2013 - 09:50 | Son Güncelleme:

  'Şu Çılgın Türkler' kitabı satış rekorları kıran ünlü Yazar Turgut Özakman, bugün öğlen namazına müteakip Ankara Kocatepe Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.

  KOCATEPE'DEN KOCATEPE'YE

  Satış rekorları kıran 'Çılgın Türk'ün hikayesi bundan uzun yıllar önce yine Kocatepe'de başlamıştı. 83 yaşında hayatını kaybeden Özakman, gençliğinde bir grup arkadaşıyla Ankara'dan, Afyon Kocatepe'ye yürümeye karar verir.

  Turgut Özakman 1948 Haziran’ında, Anadolu Oymağı Derneği’nden 9-10 arkadaşıyla, Kurtuluş Savaşı’nın yapıldığı yerleri incelemek için Polatlı’dan Afyon Kocatepe'ye yürür. 19 Ağustos 1948’de başlayan yürüyüş Zafer Tepe’ye kadar on gün sürer. Yol boyunca notlar alan Özakman, milli mücadeleyle ilgili çalışmalarına da bu yürüyüşle birlikte başladı. Turgut Özakman'ın Afyon Kocatepe'de başlayan yazarlık hikayesi, Ankara Kocatepe Mezarlığı'nda son buldu.

  TURGUT ÖZAKMAN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

  ANKARA'NIN SEĞMENLERİ

  Özakman'ın cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Milletvekili Mehmet Haberal, eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ön sırada bulundu. Turgut Özakman'ın Türk bayrağına sarılı tabutunun başında Ankara'dan 'Seğmenler' hazır bulundu.

  TURGUT ÖZAKMAN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANIYOR / Foto Galeri

  KILIÇDAROĞLU "ONA ŞÜKRAN BORÇLUYUZ"

  Turgut Özakman'ın Kocatepe Camisi'nde kılınan cenaze namazına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Özakman'ın vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Ulusal Kurtuluş savaşımızı her yaştan insanın anlayabileceği bir dille bize öğretti. Kitabanı yazdı. Ona şükran borçluyuz. Allah rahmet eylesin" dedi.

  TURGUT ÖZAKMAN'IN ARDINDAN


  DEVLET TİYATROLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA


  "1983 -1987 yılları arasında Devlet Tiyatroları genel müdürlüğü görevini yürüten çalışmalarıyla kurumumuza büyük hizmetlerde bulunmuş; yazmış olduğu eserlerle Türk düşün ve sanat hayatına sayısız katkılar yapmış büyük usta Turgut Özakman'ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz."

  1 milyondan fazla satan ‘Şu Çılgın Türkler’ kitabı başta olmak üzere, Çanakkale’den Cumhuriyet yıllarına uzanan çalışmalarıyla Türk milletinin gönlünde taht kuran tiyatro ve edebiyat dünyasının duayen ismi Turgut Özakman 83 yaşındaydı.

  CAM FANUSTAN GELEN YANIT


  "1 Eylül 1930 tarihinde Ankara 'da doğan Özakman, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi, Köln Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü'ne devam etti. 20 Ağustos 1956 - 15 Temmuz 1957 tarihleri arasında Devlet Tiyatrosu'nda dramaturg olarak, 30 Haziran 1978 - 30 Kasım 1978 tarihleri arasında Devlet Tiyatroları'nda Genel Müdür Başyardımcısı olarak ve 25 Mart 1983 - 12 Ocak 1987 tarihleri arasında Devlet Tiyatroları Genel Müdürü olarak görev yaptı. Uzun yıllar Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı ve Dramatik Yazarlık dersleri verdi. 28 Eylül 'de, üstün hizmetleri nedeniyle Anadolu Üniversitesi 'nce, 2006 yılında Ege Üniversitesi 'nce ve 2007 yılında, mezun olduğu ve uzun yıllar görev yaptığı Ankara Üniversitesi 'nce 'fahri doktor' unvanı ve 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi 'nce Üstün Hizmet Ödülü verilen Özakman, sayısız esere imza attı.

  Turgut Özakman son yolculuğuna uğurlandı

  ÖLÜYORDUM CUMHURİYET KURTARDI

  Tiyatro Alanında Aldığı Ödüllerden Bazıları:


  Sanat Kurumu 1967-1968 Sezonu, En İyi Yerli Oyun Yazarı "Sarıpınar 1914"
  1980-1981 Sezonu, En İyi Oyun Yazarı "Fehim Paşa Konağı"
  Direklerarası Seyirci Ödülleri 2012 Yılın En İyi Oyun Yazarı "Bir Şehnaz Oyun"

  DEVLET TİYATROLARI'NDA SAHNELENEN ESERLERİ:

  Pembe Evim Kaderi, Güneşte On Kişi, Tufan, Duvarların Ötesi, Kaneviçe, Ocak, Paramparça, Sarıpınar 1914, Ah Şu Gençler, Ben Mimar Sinan, Töre, Bir şehnaz Oyun, Fehim Paşa Konağı, Resimli Osmanlı Tarihi, Ak Masal Kara Masal, Deli Bayramı"

  Turgut Özakman son yolculuğuna uğurlandı

  ÖZAKMAN'IN KİTAPLARI SATIŞ REKORU KIRDI

  Turgut Özakman son yolculuğuna uğurlandı

  HERKES 'UTANIN' DİYORDU O 'UTANMAYIN' DEDİ


  Turgut Özakman son yolculuğuna uğurlandı

  'BİR GÜN AŞK İHTİLALDİR' DEMİŞTİ

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı