Gündem Haberleri

  Türenç: Abdi İpekçi sağduyunun sesiydi

  (a.a.)
  02.02.2006 - 21:32 | Son Güncelleme:

  Hürriyet gazetesi Yazı İşleri Müdürü Tufan Türenç, Türkiye'de “sağduyunun sesi” olan Abdi İpekçi'nin “bu sesi susturmak isteyenler tarafından öldürüldüğünü” söyledi.

  Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Sekreteri Hüseyin Emre Altınışık'ın yönettiği “Abdi İpekçi, Cinayetler, Basın ve Türkiye” konulu panele Hürriyet gazetesi Yazı İşleri Müdürü Tufan Türenç, Gazeteci-Yazar Altan Öymen, Milliyet gazetesi yazarı Derya Sazak, Milliyet gazetesi Ankara Temsilcisi Fikret Bila ve Avukat Turgut Kazan katıldı.
  ADD Eskişehir Şubesi tarafından Yunusemre Kültür Merkezi'nde düzenlenen panel öncesinde Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası dinleti sundu.

  Türenç, Abdi İpekçi'nin, gazeteciliğinin yanında önemli niteliklere sahip, çizgisi çok yüksek, düşündükçe, konuştukça, çalıştıkça, yazdıkça büyüyen bir insan olduğunu kaydetti.

  Abdi İpekçi'nin doğru habercilikten yana tavrının en önemli özelliklerinden biri olduğunu ifade eden Türenç, şöyle konuştu:

  “Abdi İpekçi, hiçbir şekilde, yönettiği gazetede yalan haber yayınlanmasına, muhabirlerin yanlı haber yazmasına izin vermezdi. Haberlerin yorumsuz yazılmasını isterdi. Çok zor adam seçerdi. Kadrosuna aldığı adamı da kolay kolay işten çıkarmazdı. Özel hayatın malzeme yapılmamasına önem verirdi. Türkiye'de sağduyunun sesi olan Abdi İpekçi bu sesi susturmak isteyenler tarafından öldürüldü. Abdi İpekçi'nin cinayeti bugüne kadar aydınlanmamıştır. Abdi İpekçi'yi vuran silah da bulunamamıştır. Tetikçi olarak Mehmet Ali Ağca'nın vurduğu söylenir ama bu da kesin değildir. Ağca cinayeti işlediğini söylese de zaman zaman Abdi İpekçi'yi vurmadığını söyler.”

  Türenç, Abdi İpekçi'nin disiplinli bir insan olduğunu ve onu gazete içinde gülerken hiç görmediklerini belirterek, “Abdi İpekçi işyerinde gülmezdi. Ama eğlenceyi de çok severdi. Eğlence merkezlerine gittiğinde gülmeye başladığı zaman 50 kişilik gülerdi” dedi.

  Milliyet Gazetesi Yazarı Derya Sazak da Abdi İpekçi'nin, ülkenin askeri rejime sürüklendiği bir dönemde öldürüldüğünü belirterek, o dönemde işlenen cinayetlerin hepsine “karanlık” denemeyeceğini bildirdi.

  Söz konusu cinayetlerin nasıl işlendiğinin, arka planlarının ve kimler tarafından yapıldığının belli olduğunu ifade eden Sazak, şöyle devam etti:

  “Hatta bazıları hüküm giydi. Bunlardan biri de Mehmet Ali Ağca'ydı. Bazı paşalar anılarını yazıyor. Diyorlar ki (Özel Harp Dairesi'ni komünizm ve Sovyetlere karşı kurduk.) Aynı paşalar, 12 Eylül'e giden yolda sağı ve solu, ama daha çok sağda yer alan MHP'yi ve ülkü ocaklarını ve buradan yetişen bir takım insanları ülkenin aydınlarına karşı tetikçi olarak kullandılar.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı