Gündem Haberleri

  Türbanlılardan YÖK Başkanı'na suç duyurusu

  Faruk ÖZGÜLTEKİN/ŞANLIURFA, (DHA)
  15.02.2006 - 17:22 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa’da bir grup türbanlı kadın, yaptığı açıklamalarda kendilerine hakaret edildiği iddiasıyla, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Hürriyet gazetesinin 10 Şubat tarihli sayısında yer alan ropörtajda kendilerine hareket edildiğini ne süren bir grup türbanlı kadın, YÖK başkanı Erdoğan Teziç hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Türbanlı 10 kadın, Mazlum- Der Şanlıurfa Şube Başkanı Mustafa Arısüt ile birlikte Adliye’ye gelerek suç duyurusu dilekçelerini savcıya teslim etti.

  Mustafa Arısüt adliye önünde yaptığı açıklamada, yıllardır devam eden başörtüsü yasağının dozunun her geçen gün biraz daha artığını belirterek, “Hiçbir anayasal dayanağı olmayan bu yasak, keyfi yorumlarla içinden çıkılamaz bir hale gelmiştir. Kadınlar iş eğitim ve öğrenimlerinden, kısaca toplumsal yaşamdan soyutlanmaktadır. Maruz kaldıkları bu zulüm yetmiyormuş gibi, YÖK Başkanı Teziç kadınlık onurunu zedeleyici, hakaret içerikli ve kışkırtıcı bir tavırla ‘Onlar kadınlıklarından utandıkları için örtünüyor’ şeklinde açıklamada bulunmuştur. YÖK Başkanı Teziç ve onun gibi düşünenler şunu iyi bilsin ki, örtümüz kadınlarımızın sembolüdür” dedi.

  Mustafa Arısüt, başörtüsüne el uzatana da, dil uzatana da hak ettikleri karşılık verilene kadar mücadelelerine devam edeceklerini sözlerine ekledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı