GeriGündem Türbanlı ilk rektör konuştu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  131
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türbanlı ilk rektör konuştu

Türbanlı ilk rektör konuştu
refid:26200230 ilişkili resim dosyası

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, Türkiye'nin ilk türbanlı rektörü oldu.Saraç, kamuda türban yasağının kaldırılmasına ilişkin, "Bunu hiç uygulayamaz bir Türkiye vardı. İnancımızın gereğini yerine getirememe konusunda içimizde hep bir eksiklik vardı. Başbakanımıza, Cumhurbaşkanımıza, Türkiye'de yasakları kaldırarak, bu normalleşme sürecini sağladıkları için teşekkür ediyorum" dedi.

İlk olarak Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) duyurduğu Türkiye'nin ilk türbanlı rektörü Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Prof. Dr. Saraç, rektörlük binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, inançlı bir insan olduğunu belirterek, bu nedenle türban takmanın hep aklında olan bir konu olduğunu söyledi.

REKTÖR BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ / Foto Galeri


Bir süre öncesine kadar resmiyette böyle bir uygulamanın olmadığını hatırlatan Saraç, "Bunu hiç uygulayamaz bir Türkiye vardı. İnancımızın gereğini yerine getirememe konusunda içimizde hep bir eksiklik vardı. Başbakanımıza, Cumhurbaşkanımıza, Türkiye'de yasakları kaldırarak, bu normalleşme sürecini sağladıkları için teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Prof. Dr. Saraç, kamuda türban yasağının kaldırıldığı günden bu yana türban takmayı düşündüğünü ve istediğini ancak Türkiye'nin gündemine gelmeyi istemediğini kaydetti.

"Üniversite olarak icraatlarımızla gündemde olmayı arzu ediyoruz, şahsi hayatımızla ve inançlarımızla değil" diyen Prof. Dr. Saraç, o nedenle bu düşüncenin kendisini biraz engellediğini vurguladı.

"Artık daha huzurlu olacağım"

Prof. Dr. Saraç, şöyle dedi:
"Baktım ki sonu yok. Artık bu bir eksiklikti. Bir tarafımız eksikti. Yaşamımda aslında hiç birşey değişmeyecek. Başörtüsü dışında zaten inancımın gereğini uygulamaya çalışan bir yapıdaydım. Sadece artık daha huzurlu olacağım. Çünkü hep bunun eksikliğini hissediyordum. O eksikliği tamamlamış olacağım. İçimdeki bu özlemi bilen herkesin tepkisi de gayet olumlu oldu. Herkes hayırlı olsun dileğinde bulundu. Çok sayıda rektörümüz aradı. Bunda emeği geçen sayın Cumhurbaşkanımız ve sayın Başbakanımıza milletimiz adına normalleşme sürecini sağlamak konusundaki gayretlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Türkiye'de artık bu yasaklar kalktı. Artık inşallah bunlar haber dahi olmayacak. Belki bu son haber olacak."

"Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) bir rektörün başörtüsü takmasını nasıl değerlendirdiği" yönündeki soru üzerine Prof. Dr. Saraç, bu konuda hiç kimseyle görüşmediğini söyledi.

"Türkiye artık normalleşti"

"Türkiye artık normalleşti. Bu nedenle sayın milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız bu normal formattalar şu an. Belki bu da beni cesaretlendirdi" ifadelerini kullanan Saraç, bunun Türkiye'nin normalleştiğini gösterdiğini, bunların haber dahi olmaması gerektiğini düşündüğünü kaydetti.

Prof. Dr. Saraç, "Bunun başka akademisyenler için emsal teşkil edip etmeyeceği" yönündeki soruya, "Belki içinde taşıyanlar, bugüne kadar cesaret edememiş olanlar açısından emsal olabilir" diye yanıt verdi.

Olumsuz hiçbir tepki almadığına dikkati çeken Prof. Dr. Saraç, "İçimde hep özlem duyduğum için aynaya baktığımda bu halimi beğeniyorum" dedi.

Saraç, "kariyerine etkisinin olup olmayacağı" yönündeki soruyu da "Kariyerimin en üst noktasına gelmiş durumdayım. O nedenle kariyer konusunda artık bir beklentimiz yok. Türkiye'de bu da aşıldı. Hiçbir seviyede inşallah bunlar kariyere engel olmayacaktır" şeklinde yanıtladı.False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle