Gündem Haberleri

  Türbanlı hakime ihraç

  Hürriyet Haber
  24.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Sungurlu, Bakanlığında irtica ile mücadelede gerekli çalışmaları yapmadığı şeklindeki haberleri ‘‘maksatlı’’ buldu. Sungurlu, ‘‘Bu tür haberler, adaleti sarsıyor’’ dedi. Türbanlı hakim ve savcıların meslekten çıkarılacağı, noterlik için türbanlı fotoğrafla yapılan iki başvurunun da reddedildiği bildirildi.

  Adalet Bakanlığı'nın 27 Mart'taki Milli Güvenlik Kurulu'nda ‘irtica’ nedeniyle masaya yatırılacak olması, bakanlık bürokratlarını harekete geçirdi. Yetkililer, irticaya karşı başlatılan operasyonları şöyle özetlediler:

  İlk operasyon noter adaylık başvuruları sırasında yapıldı. İstanbul'dan başvuran İ.Ç ve Selçuklu İlçesi'nden başvuran Ü.K'nin türbanlı fotoğrafla yaptığı noterlik başvuruları reddedildi. Türbanlı hâkim ve savcılara da izin verilmeyecek ve bunlar meslekten çıkarılacak.

  Medeni Kanun Tasarısı ile irticacı vakıf ve kanuna aykırı faaliyet gösteren dernekler yasaklanıyor. Tasarının vakfılarla ilgili düzenleme getiren bölümünde, ‘İrticacı, ırkçı, cemaatçi ve siyasi amaçlı vakıflar kurulmaz’ hükmü getirildi.

  Derneklere ilişkin bölümde ‘Hukuka, ahlaka aykırı dernek kurulamaz’ denilerek, Anayasa ve yasalara aykırı dernekler yasaklandı. Savcılara mahkemeye başvurarak, kanuna aykırı faaliyette bulunan dernekler için faaliyetten alıkoyma isteme yetkisi verildi.

  TBMM'deki TCK Tasarısı'nın 297'nci maddesinde ise Devrim Kanunları'na muhalefet edenlere 6 aydan 1 yıla kadar hapis ve 20 milyon liradan 100 milyon liraya kadar para cezası getiriliyor.

  Adalet Bakanı Oltan Sungurlu da MGK'da gündeme getirileceği bildirilen ‘Refahyol dönemindeki uygulamaları düzeltmeyerek irtica ile mücadalede engel oluşturduğu, Kazan dönemindeki kadroları koruduğu ve türbanlı hâkim ve savcılara sıcak baktığı’ yolundaki haberlere sert yanıt verdi.

  Bu tür haberleri ‘maksatlı’ olarak niteleyen Sungurlu, şunları söyledi: ‘‘Adalet Bakanlığı ülkenin kanunlarını, hukukunu, Anayasasını korumakla mükellef olan yerdir. Bu tür haberler nedeniyle adalete güven sarsıldı. İrtica ile mücadelede, hükümetin yaptığı dışında ayrıca kanun çalışmamız yok. Ancak arkadaşlarımız Başbakanlık'taki çalışmaya katılıyorlar. Bir kez daha söylüyorum: 163'üncü madde geri gelmeyecek.’’


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı