Gündem Haberleri

  Türbancı doktorlar Durmuş’tan torpilli çıktı

  Hürriyet Haber
  24.07.2001 - 10:58 | Son Güncelleme:

  “Başın kapalı olması anayasa gereği şarttır" yönünde rapor vererek, kılık kıyafet yönetmeliğinin delinmesini sağlayan doktor Bahadır Karakoç, İçel İl Sağlık Müdürü Alirıza Özdeniz'in kayınbiraderi çıktı. Raporda imzası bulunan ve o dönemde başka illere görevlendirilen üç doktorun Sağlık Bakan Osman Durmuş döneminde tekrar eski görev yerlerine iade edildiği öğrenildi.

  İçel'de Bozyazı 2 No'lu Sağlık Ocağı doktorlarından Abdurrahman Sevgili, Bozyazı Merkez sağlık Ocağı doktorlarından Lütfi Yalçın ve Bahadır Karakoç, türban takan Ayşe Sıdıka Karakoç, Hamide Tüzün, Taliye Uçar hakkında "başörtüsü takmalılar" yönünde rapor yazdıkları için başka illere görevlendirildikleri halde tekrar görev yerlerine döndüğü bildirildi. Raporda imzası bulunan doktorlardan Bahadır Karakoç'un İçel İl Sağlık Müdürü Alirıza Özdeniz'in kayınbiraderi olduğu belirtilirken, üç doktorun Özdeniz döneminde göreve iade edildiği ortaya çıktı. İçel İl Sağlık Müdürü Alirıza Özdeniz'in Bakan Durmuş döneminde bu göreve getirildiği öğrenildi. Doktorların imzası bulanan raporda, "başın kapalı olmasının sağlık, insanlık ve Anayasanın gereği olduğu" öne sürülmüştü.

  Öte yandan, Bozyazı 1 No'lu Sağlık Ocağında görevli olan ve başörtüsü ile mücadele eden iki doktorun Mut ve Çamlıyayla'ya sürgün edildiği bildirildi. Bahadır Karakoç'un ise Bozyazı 2 No'lu Sağlık Ocağı, Lütfi Yalçın'ın 3 No'lu, Abdurrahman Sevgili'nin ise 1 No'lusağlık ocağına görevlendirildiği kaydedildi.

  Öte yandan, İçel Tabip Odası, üç doktor hakkında soruşturma başlattı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı